Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zekanın Tarihçesi

Henüz aktif olarak kullanamadığımız yapay zekanın oluşması için birçok kişi hayatını adadı. Bu yıllar boyunca gelişti ve günümüzdeki haline büründü. Yapay zekanın tarihçesi uzun olduğu kadar aynı zamanda imkansızdı.

Elbette her detayı adım adım anlatamayız fakat tarihe şekil veren bazı ilerlemeler şu şekilde;

  • 1956: Yapay zeka terimi ilk defa bir konferans salonunda söylendi. Konferans salonundaki diğer kişiler tarafından benimsendiği için kısa sürede temelleri atıldı.
  • 1959: John McCarty ve Marvin Minsky tarafından Massachusetts Teknolojisi Enstitüsünde ilk yapay zeka laboratuvarı kuruldu.
  • 1974 – 1980: Başlarda insanların sempatisini toplayan yapay zeka fikri çöküşe geçti. Bunun sebebi bu yıllar arasında yapay zekanın geliştirme sürecini eleştiren bir sürü rapor yayınlanmasıydı. Yapay zeka kışı olarak da bilinen bu yıllarda devlet desteğini azalttığı için gelişmeler durma noktasına geldi. Sonrasında Japonya ile yarışma içerisine girildi ve yapay zekanın bütçesi arttırıldı.
  • 1987 – 1993: İyi geçen 7 yılın ardından yapay zekanın bütçesi yine kısıtlandı. Bunun sebebi bazı bilgisayarların ilgi çekmediği için satılmamasıydı.
  • 1997 – 2020: Sonunda çalışmaların hız kesmeyeceği döneme girildi. Yapay zekanın devrim yapmasını ve yeniden canlanmasını ise IBM sağladı. “Satranç insan oyunudur” kavramını tamamen ortadan kaldırarak ünlü satranç ustalarını yenen bir yapay zeka geliştirdi. Garry Kasparov (Satranç ustası) için üzücü bir yenilgi olsa da yapay zekanın geleceği için büyük bir zaferdi.

Yapay zekanın tarihçesi elbette bu kadar değil. İnsanların bu icadın ne kadar mükemmel bir şey olduğuna ikna olabilmesi için sürekli geliştirilen yapay zekalar oldu. Soru cevap programına da çıktı, bilirkişileri kandırmak amaçlı da kullanıldı.

Gelecekteki yapay zeka

İmkanların zor olduğu yıllarda bile iyi bir başarıyı yakalamış bir programın gelecekteki hali nasıl olacak?

Eğer bilim kurgu filmlerini seviyorsanız daha önce türlü türlü senaryolarla karşılaşmış olabilirsiniz. Yapay zeka kendi bilincini kazanıyor ve dünyaya hükmediyor veya insanları öldürüyor. Her insan kendi zihni olan makinelerden korkar çünkü, hem daha güçlü hem de daha akıllılardır. Fakat durum gerçekte böyle değil.

Yapay zekayı şöyle anlatmak gerekirse; evinizde akıllı bir ekmek kızartma makinesinin olduğunu düşünelim. Her sabah belirli bir saatte ekmeği kızartmaya başlıyor. Sonra bir gün ekmekleri kızartıyor ve size vermiyor bakmaya gittiğinizde kendi isteği ile suratınıza fırlatıyor.

Yukarıdaki örneğin ne kadar garip ve saçma olduğunu fark etmişsinizdir. Yapay zekalarda aynı bu şekildedir. İnsanların yazılımlarının dışına çıkamazlar. Ekmek kızartma makinesine saat 8 olduğunda şu işlemi yap denildiğinde o ne saati değiştirebilir ne de yapacağı işlemi iptal edebilir.

Bu sebeple gelecekteki yapay zeka büyük ihtimalle tüm dünyayı çevreleyecek fakat insanlık için hizmet verecek. Hastanelerde

online-pharmacy-uk.com

, sokaklarda ve hatta evlerinizde bile bulunacak. Vereceği en büyük zarar ise tembellik olacak.

Yapay Zeka Filmleri
Önceki İçerikYapay Zeka Filmleri
Sonraki İçerikYapay Zeka Kitapları

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles