Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Teknolojisi DeepFake

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere yapay zeka teknoloji ile geliştirilen DeepFake uygulamasını inceleyeceğiz. DeepFake uygulaması hem sevdirip hem de korkutuyor. Bu uygulama mevcut bir videoda veya görüntüde yer alan kişinin yapay sinir ağlarını kullanarak başka bir kişinin görüntüsü ile değiştirildiği uygulamadır.

Yapay Zeka Teknolojisi DeepFake, “Deep Learning” (derin öğrenme) ve “Fake” (sahte) kelimelerinde türetilmiştir. Tam Türkçe karşılığı Derin Sahte anlamına gelmektedir.

yapay zeka teknoloji deepfake
Yapay Zeka Teknolojisi Deepfake İnceleme

DeepFake Nasıl Çalışır?

Deepfake, bir kişinin yüzünü bir başkasının yüzüne yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını yönlendirme etmeyi mümkün kılan bir yazılımdır.

Video birleştirmesi için yapay zeka ve makine öğrenmesinden yararlanıyor. Gerçek dışı bilgiler üretilerek görsel ve işitsel olarak beynimizin tarafından orijinal / gerçek gibi algılamasına imkan veren bir teknolojidir.

DeepFake Nasıl Oluşturulur?

İlk başta kişiler için eğlenceli gelmektedir. Ama müstehcen ve ahlaka ayrıkı içerikler üretilebilir. Hatta 2020 Amerika seçimlerinde etkilecek gibi gözüküyor. Aday olan kişilerin videoları seçmenlerde olumsuz etki bırakabilir.

Günümüzde yaygın ve ulaşılabilen iki adet uygulama vardır. Bunlar FakeApp ve FaceSwap uygulamalıdır. Yüz değiştirme temelli uygulamaların çalışma yapısında üç aşama mevcuttur.

  • Çıkarma / ayıklama
  • Eğitme
  • Oluşturma / Yaratma

Ayıkalama Aşaması

Derin öğrenme sürecinde eğitim öncesinde çok yüksek miktarda veriye ihtiyaç duyulmuştur. Ayıklama sürecinde yüzlerini değiştirmek istediğiniz insanların yüzlerini değil ama videoları bulmaya çalışabiliriz. Çünkü videoda saniyede 23- 25 kare mevcuttur. Bu görüntüden yüzleri tanımak, parçalamak

buykamagrausa.com

, hızalamak işleri ayıklama aşamasıdır.

Eğitim Aşaması

Eğitim aşamasında yapay sinir ağının bir resim görüntüsü diğerine dönüştülmesi saatlerce sürmektedir. Eğitim aşaması sonrasında sinir ağı A kişisinin mutlu yüzünün B kişisinin mutsuz yüzü ile değişiklik mümkün olacaktır.

Yaratma Aşaması

Eğitim sırasında A ve B kişileri için mutlu ve mutsuz yüzlerin yeniden yapılandırılmasının öğretilmesini takiben, Yaratma aşamasında B kişisi için öğrenilmiş olan mutlu yüzü, A kişisinin mutlu yüzü ile değiştirilir. Dönüştürülmüş yüz orijinal fotograftaki açı ve konum ile yeniden orijinal açısına yerleştirilir.

Bu yazımızda sizlere yapay zeka teknolojisi ile birlikte kullanılan DeepFake uygulamasının aşamalarını inceledik.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles