Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Pac-Man’ı Yeniden Yaratıyor

Nvidia bilgisayarlarımızda ekran kartı modellerinden tanıyoruz. Ama son zamanlarda yapay zeka üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. Nvidia’nın son örneği yapay zeka ile Pac-Man’ı sadece oynadığı oyunları izleyerek yeniden yarattı.

Pac-Man 40.yıl şerefine oyunu yeniden düzenleniyor. 22 Mayıs 1980 yılında Japonya şirketi Bandai Namco tarafından geliştirildi. Günümüze kadar oyun milyonlarca kez oynandı. Şirket Nvidia ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Yapay Zeka Pac-Man’ı

Nvidia oyunu geliştirirken 50.000 saat oyunun orijinal videolarını izleyerek sinir ağlarını eğiterek başardı.

GameGAN, üretken çekişmeli ağlar tarafından kullanan ilk sinir ağı modeli olarak kabul edilmektedir. Bu tür bir sistemde, bir ağ görüntülerdeki desenleri tanımayı ve orijinallere benzer bir şekilde kendi kendine özgü görüntülerini yaratmayı öğrenir. Bir çekişmeli bilgisayar

, gerçek büyüler ile üretilenleri ayırt etmekle görevlendirilir.

Hem basit hem de karmaşık olan oyunun temel kurallarını öğretiyor. Orijinal oyunda olduğu gibi, PAC-MAN labirent duvarlarından geçemez. Hareket ederken noktalar yer ve Güç Pelleti tükettiğinde hayaletler maviye döner ve kaçar. PAC-MAN labirentten bir taraftan çıktığında, karşı tarafa ışınlanır. Bir hayaletle karşılaşırsa, ekran yanıp söner ve oyun sona erer.

NVIDIA’nın GameGAN tarafından üretilen yeni Pac-Man sürümünü bu yaz halka duyurmayı planlandı. Teknolojiyi sadece 2 boyutlu değil 3 boyutlu oyunlara da uygulayacağını ileten NVIDIA, çalışmaların hız kesmeden sürdürüldüğü mesajını verdi. Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak tasarlanan oyunların hem zengin görsel ögeler hem de yeni kurallar barındıracağı konusunda iddialı olan şirketin başarılı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Nvidia yapay zeka ile araştırmalar yapmaya devam edecek gözüküyor. Birçok alanda çalışmalarına devam ediyor. Bu alanlar otonom robotlar, nesneleri interneti, bulut veri merkezi ve derin öğrenme gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles