Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Nedir?

En kısa şekilde açıklamak gerekirse yapay zeka nedir, görevlerini yerine getirmesi istenen ve insan zekasını taklit ederek bilgi toplayamaya çalışan, bu bilgileri yineleyerek de kendisini iyileştirmeyi başaran sistem ya da makinelere verilen addır. Yapay zekalar birçok farklı şekilde ortaya çıkarılabilmektedir. Sohbet robotları, akıllı asistanlar ve öneri motorları gibi çeşitli yapay zeka örnekleri bulunmaktadır. Müşteri sorunlarını daha kolay ve hızlı biçimde çözüme ulaştırabilmek ve bu sorunları cevaplamak için sohbet robotları kullanılırken, zamanlamayı daha iyi hale getirmek ve veri kümelerindeki kritik bilgilerde yardımcı olabilmesi için de akıllı asistanlar kullanılmaktadır. Öneri motorları ise bunlara göre biraz daha farklıdır. Kullanıcı izleme alışkanlıkları ve alanlarına göre TV programları ya da arama motorlarında düzenlemeler yapabilmektedir. 

Herhangi bir işlevde ya da özel biçimde, süper olarak güçlendirilmiş düşünce, veri analizi gibi süreçlerde yardımcı olan yapay zeka, zihindeki dünyanın ele geçirilerek farklı fonksiyonlarda insana benzeyen robotlarda insan işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. İnsanların yeteneklerini büyük bir ölçüde geliştirerek önemli katkılarda bulunmayı hedefleyen yapay zekalar, oldukça değerlidir. 

Yapay Zekalar Neden Ortaya Çıkmıştır?

Sektörler tarafından yapay zekanın kullanımı ve geliştirilmesi gibi sebeplerin arkasında üç farklı faktör bulunmaktadır. Birincisi, uygun fiyatlı ve yüksek performans imkanı ile bilgi işlem seçeneklerinde firmalara kolay kullanım sağlamasıdır. Bulut ortamındaki bu bilgi işlem gücü ile uygun fiyatla bilgilere erişmek mümkündür. İkincisi, eğitim açısındaki yüksek verimliliği sağlamasıdır. Doğru tahminlerde bulunan yapay zeka, bu veriler için eğitilmektedir. Verilerin etiketlenerek farklı araçlar ile uygun fiyatlı olarak depolanabilmesi ve işlenebilmesi için çalışmaktadır. Üçüncüsü ise rekabet avantajı sağlamasıdır. Her geçen gün ticari ve turistik birçok alanda kuruluş sayısı artmaktadır. İş hedeflerinin değişmesi ya da işlere olan bakış açısının değişebilmesi, bu yapay zekalar tarafından öngörülerek uygulama rekabet avantajlarını göstermektedir. Bunun ile birlikte hedeflenen önerilerin işletmelerin tercih etmesi halinde, daha kısa sürede daha iyi kararların alınması mutlaktır. Sunulan pek çok hizmet, riskleri azalttığı gibi maliyetleri de düşürmektedir. 

Yapay Zeka Nedir
Yapay Zeka Nedir

Python ve Yapay Zeka

Yapay zeka için önemli programlama dillerinden biri olan Python, kolayca öğrenilen ve hızlı çalışma kapasitesine sahip bir dildir. Sade ve kolayca açıklanabilir olması nedeniyle yapay zekalar hazırlamak için kullanılan JavaScript, C/C++ gibi dillere göre daha kullanışlıdır. Devamlı olarak gelişme gösteren kütüphaneleri, yapay zekadaki sorun çözme, öğrenme gibi insanlara özgün olan kavramların özelliklerini akıllı makinelere taşıyabilmektedir. Yıllar içerisinde hem Python hem de yapay zekanın kullanımı çok fazla ilgi konusu haline gelmiştir. Ancak, zamanla maddi eksikliklerin yaşanması ile gösterilen ilgi azalmaya başlamıştır. Çoğu bilim adamının düşüncesine göre, dinozorlardan sonra insanların dünyaya hükmetmesi gibi insanlardan sonra da dünyaya yapay zekaların hükmedeceği yönündedir. Hatta bu film göz önünde bulundurularak, geçmişten günümüze birçok filmin ve dizinin konusu haline gelmiştir.

https://pythondunyasi.com/python-yapay-zeka/
Önceki İçerikDjango nedir?
Sonraki İçerikPython 3 Nedir

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles