Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Müzik Üretiyor OpenAI

Gün geçtikçe yapay zeka kullanım alanları ve kullanım şekilleri değişmekte ve artarak devam etmektedir. Önümüzdeki 5 yıl boyunca yapay zeka teknolojisinin ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğini hep beraber göreceğiz. Yapay zeka müzik üretiyor peki bunu nasıl yapıyor. Bu müzik üretimini yapan OpenAI web sitesini ve uygulamasını inceleyelim.

İlk olarak OpenAI tarihçesi ile başlayalım.

OpenAI kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketidir. Aralık 2015 yılında başlatıldı. Nesneleri tanıma, konuşma, makine çevirisi gibi alanlarda üretimlerine başladı.

Ağustos 2016 yılıda OpenAI Gym çıktı.

OpenAI Gym, Spor salonu takviye öğrenme algoritmaları geliştirmek ve karşılaştırmak için bir araçtır. Öğretim ajanlarına yürüyüşten Pong gibi oyunlar oynamaya kadar her şeyi desteklemektedir.

Nisan 2018 yılında OpenAI tüzüğünü yayınladı.

Temmuz 2019 yılında microsoft ile ortaklık adımları atıldı.

Kasım 2019 yılında GPT-2: 1.5B Sürümü yayınladı.

Sizlere OpenAI şirketi hakkında kısaca bilgi verdik. Şimdi asıl konumuz olan müzik üretimini nasıl gerçekleştiriyor.

OpenAI Jukebox ( Müzik Kutusu )

Çeşitli türlerde ve sanatçı stillerinde ham ses olarak müzik üreten sinirsel bir ağ olan Jukebox’ı tanıtıyoruz. Oluşturulan örnekleri keşfetmek için bir araçla birlikte model ağırlıklarını ve kodu serbest bırakıyoruz.

Jukebox kodları açık kaynak bir şekilde bizlere sunmaktadır. https://github.com/openai/jukebox/ bu adresten ulaşabilirsiniz.

Giriş olarak tür, sanatçı ve şarkı sözleri sağlanan Jukebox, sıfırdan üretilen yeni bir müzik örneği çıkarır. 

OpenAI Jukebox Örnekleri

OpenAI yapay zeka müzik üretiyor konu başlıklı içeriğimizde. Jukebox (müzik kutusu) ile bir çok türde müzik üretimi yapıyor. Hip hop

, rock, blues, jazz, klasik, pop, soul türlerinde örnekleri mevcuttur. Bazı örneklerini aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu iki örnekte yapay zeka ile üretilen müzikleri dinlediniz.

Jukebox şarkı sözlerini sanatçı ve tür üzerinde koşullandırmaya ek olarak, bir şarkı için şarkı sözleri modelini koşullandıracak eğitim zamanında daha fazla bağlam sağlayabiliriz. Önemli bir zorluk, iyi hizalanmış bir veri kümesinin olmamasıdır. Yalnızca müzikle hizalanmadan bir şarkı düzeyinde şarkı sözlerimiz vardır ve bu nedenle belirli bir ses parçası için şarkı sözlerinin (varsa) tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles