Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Mühendisliği

 Dünya da ve teknoloji alanın da yapay zekâ büyük bir öneme sahip bir teknolojidir. Yapay zeka Teknoloji’nin gelişmesi ile günümüz de ve gelecekte büyük bir öneme sahip meslektir. 2020 yılın da üniversiteler de açılan yeni bölüm yapay zekâ alanın da gelişme süresini kısaltmayı hedefliyor. Yapay zekâ mühendisi bir makinenin algoritmalarını, nasıl çalıştığını araştırarak geliştiren dünya da ve ülkemiz de yeni açılmış bir bilim dalıdır. Bilgisayar mühendisliğinin alt dallarından bir tanesidir. Yapay zekâ araştırmaları yapmak sadece bu bölüme özel bir durum değil, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği okuyan kişilerin de ilgi alanlarına girmektedir. Yapay zeka mühendisliği gelecekte önemli bir meslek olarak büyük öneme sahip olacaktır. Günümüzdeki üniversiteler de hızla açılmakta olan yapay zekâ mühendisliği bölümü seçerken yapay zekaya odaklı bilgisayar mühendisliği okullarını da seçme imkanınız vardır. 

Yapay Zeka Mühendisi Kimdir?

 Yapay zekâ günümüz de pek fazla alanda kullanılmasa da gelecek te birçok hastaneler, başta yazılım şirketleri gibi daha birçok sektör bu alandaki teknolojik gelişmelerden faydalanabileceklerdir. Bu bölümden mezun olmuş bir kişi bilgisayar mühendisliği bölümünün bir alt dalı olduğu için, yapay zekâ üzerine çalışmalar yaparken aynı zaman da bir şirkette mühendis olarak çalışabilmektedir. Yapay zekâ alanın da çalışmalar yapan bir kişi bilgisayar mühendisliği bölümünün genel prensiplerini bilmelidir. Yapay zekanın geliştirilmesinin bir amacı vardır. Gelecekte insanların yaptığı birçok hareket gerektiren eylemi, akıllı robotların yapabileceği anlamına gelmektedir.

Yapay Zeka Mühendisliği
Yapay Zeka Mühendisliği

Ne iş Yapar?

 Makine algoritmaları derin öğrenme algoritmalarının genel prensiplerini ve robotik teknolojiler alanın da çalışmalar gerçekleştiren bir bilim dalıdır. Ülkemiz de 2020 yılından itibaren eğitim ve öğretim hayatına girmiş henüz yeni bir bölümdür. Yapay zeka mühendisliği sadece makine alanlarının tespit ve geliştirme adına çalışmalar yapmaz, aynı zaman da birçok bilim dalın da ve hatta bazı kanser türlerinin tespitin de dahi kullanılabilmektedir. Yazılım mühendisliği ile birlikte okunabilecek bir bölümdür. Çalışma alanları ve geliştirilecek teknolojiler hemen hemen aynıdır ama bazı farklı yönleri de bulunmaktadır. Yapay zekâ mühendisi olan bir kişinin görevleri şunlardır;

  • Geliştirilmiş olan bir yapay zekanın test işleminin gerçekleştirilmesi.
  • Bilgisayar mühendisliğinin diğer alt dalları ile birlikte koordineli bir şekilde çalışmak.
  • Makine öğrenme şekillerini kullanıcılara odaklı tasarlamak ve geliştirmek.

Yukarıda bahsettiğimiz görevler yapay zekâ mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yapacağınız görevlerden sadece birkaç tanesidir. Çalışacağınız konum, yer ve kişilere göre küçük değişiklikler meydana gelebilir. 

Hangi Eğitimler ile Yapay Zeka Mühendisi Olunur?

 Yapay zekâ mühendisliği bölümünün geliştirme amaçlı belirli eğitimleri bulunur. Bunlardan bir tanesi ise makine öğrenme ve algoritma geliştirme eğitimleridir. Yazılım kod üretme ve bunu bir döngü içinde istikrarlı bir biçim de geliştirilmesi yapay zekâ alanın da yapılacak en önemli geliştirme eylemlerindendir. Bu eğitim ile aynı zaman da bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanın da çalışma imkanı bulabilirsiniz. Veri girilecek odak noktalar bazı kurulumlar gerektirir. Bu veri girişi kurulumları yapay zekâ geliştirme bölümün de okuyan bir kişinin mutlaka öğrenmesi gereken eğitimlerden bir tanesidir. Yapay zekâ mühendisliği bölümünün iş imkanı günümüz de biraz kısıtlı olsa da yakın gelecekte önemli meslekler arasın da yer alacağına inanabilirsiniz. Çünkü dünyadaki insan nüfusu arttıkça teknolojinin gelişimi de git gide artıyor. Teknolojik alan da ise en önemli çalışmalardan bir tanesi yapay zekadır. Bu kavram yıl geçtikçe karşınıza daha çok çıkacaktır. 

Kaynak: https://futureoflife.org/background/benefits-risks-of-artificial-intelligence/

Buy Amoxil UK

Önceki İçerikYAPAY ZEKA (AI) NEDİR?
Sonraki İçerikYapay Zeka Filmleri

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles