Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Zeka Kitapları

Eğer yapay zekaya, nasıl geliştiğine veya nasıl yapıldığına dair merakınız varsa büyük bir dünyayı keşfe çıkmış olabilirsiniz. Keşif yapmanın en güzel yolu ise okumaktır. Yapay zeka kitapları okuyarak geçmişi öğrenebilir veya geleceğe yön verebilirsiniz.

Okuyacağınız kitaplar ise farklı şekillerde olabilir. Yapay zekanın tarihini öğrenmek için veya zamanında insanları ne şekilde şaşırtmış bilmek için kitap okuyabilirsiniz. Ya da yapay zekanın nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazılımın muhteşem dünyasına girebilirsiniz.

Yapay zekanın gelişimini ve geleceğini anlatan kitaplar

Bir kitabın hayatınızı ne kadar etkileyebileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki önerilerden birini okuyarak bu deneyimi kendiniz yaşayın.

  1. Deep Learning: Geleceğe yön verecek olan, milyonlarca filtre ile en doğru sonucu bulan derin öğrenmenin detaylarını en net şekilde veren nadir kitaplardan bir tanesidir. Ian Goodfellow tarafından yazılan deep learning kitabını Elon Musk büyük bir övgü ile tavsiye etmektedir.
  2. The Singularity Is Near: Bu kitap için bilim kurgu filmi desek yalan olmaz. Teknolojinin insan ile birleşmesini (yarısı robot yarısı insan)anlatarak insanı düşünmeye itiyor. Eğer okursanız kitap bittiğinde aklınızda bir sürü soru işareti kalacağını unutmayın.
  3. The Master Algorithm: Pedro Domingos tarafından yazılan bu kitap herkes tarafından adı duyulmuş şirketlerin (Google, Amazon ve benzeri) kullandığı öğrenme algoritmalarını anlatmaktadır. Aynı zamanda dünyaca ünlü Bill Gates ‘de tavsiye etmektedir.

Öğrenim üzerine yazılan yapay zeka kitapları

Amacınız yapay zekayı ve derin öğrenmeyi öğrenmek ise bu kitaplar size göre. Yalnız hatırlatmakta fayda var. Her dil kendine özgü yazılımları içerebilir. Aşağıda listelenen kitaplar belirli bir dile göre değildir. Almayı düşünüyorsanız almadan önce incelemenizde fayda var.

  • Practical Statistics for Data Scientists: Veri bilimine ilgi duyuyorsanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan bir tanesidir.
  • You Are Not So Smarty: Eğer yapay zekaya yeni başlıyorsanız algoritmaları çözmek için epey vakit harcayaksınız. Vaktinizi boşa harcamak yerine David Mcraney ‘in bu kitabını okuyarak büyük tasarruf yapabilirsiniz.

Kitaplar mı yoksa videolar mı yapay zekayı daha iyi öğretir?

Çoğu insan “geleceğin mesleği” olduğu için yazılıma girmiştir. Fakat bunu nası yapacağını hala bilmiyor. Okumak en iyi öğrenme biçimlerinden biri olduğu için ise insanın aklında direkt kitap almak gelmektedir.

Eğer bir dili (yazılım dili) öğrenmek istiyorsanız yapay zeka kitabını veya ücretli /  ücretsiz video sitelerini (Udemy

, Youtube ve benzeri) tercih edebilirsiniz. Yapay zekayı nasıl öğrenmeniz gerektiğini internetten arıyorsanız bu büyük bir hatadır çünkü bu soruyu kendinize sormanız daha iyi olacaktır. Örneğin ben video izleyerek daha net anlayabiliyorken; bir arkadaşım yazıları okuyarak daha iyi anlayabiliyor. Eğer hangisinde daha iyi olduğunuzu bilmiyorsanız sorununuzla alakalı bir video izleyin ve bir yazı okuyun. Hangisi yapıyı daha iyi anlamanızı sağlayacaksa o alanı seçin. Fakat unutmayın, anlatıcının da öğrenmenizde büyük bir rolü olacaktır.

Yapay Zeka Kitapları

Yapay Zeka En İyi 10 Kitap

1) Yapay Zeka | Geçmişi ve Geleceği – Nils J. Nilsson

2) Robotların Yükselişi – Martin Ford

3) Zihin Nasıl Çalışır – Steven Pinker

4) Yapay Zeka Uygulamaları – Çetin Elmas

5) Robotlar, Yapay Zekâ ve Hukuk – Çağlar Ersoy

6) Derin Öğrenme – Atınç Yılmaz, Umut KAYA

7) OpenCv – Birol Kuyumcu

8) Yapay Zeka – Jean Noel Lafargue

9) Master Algoritma – Pedro Domingos

10) 50 Soruda Yapay Zeka – Cem Say

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles