Perşembe, Ekim 6, 2022

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Apple şirketinin bir yapay zekası olan SIRI ’den tutun da kendi kendine hareket eden arabaya kadar birçok teknoloji de yapay zekâ kullanılmaktadır. Bilim kurgu, yapay zekayı genellikle insan benzeri özelliklere sahip robotlar olarak gösterirken yapay zekânın, Google’ın arama algoritmalarından IBM’in Watson’ına ve otonom silahlara kadar her şeyi kapsayabilir.

Günümüz de yapay zekâ, dar bir görev (örneğin sadece yüz tanıma veya sadece internet aramaları veya sadece bir araba sürmek) için tasarlandığı için, dar AI (veya zayıf AI) olarak bilinir. Bununla birlikte, birçok araştırmacının uzun vadeli hedefi  genel anlamda yapay zekanın daha çok gelişmesini istemesidir. Dar yapay zekâ, olarak adlandırılan bu durum satranç oynamak gibi basit işlemler yaptırmak amacı ile kullanılmaktadır.

YAPAY ZEKA(AI) GÜVENLİĞİNİ NEDEN ARAŞTIRMALISINIZ?

Yapay zekanın toplum üzerine etkisi her alan da bulunmaktadır. Günümüz de insanlar yapay zeka ile ilgili birçok araştırma yaparak bilgi edinirler.  Dizüstü bilgisayarınız çökerse veya bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilir ise bu sorun büyük olabilir, ancak bir yapay zekâ sisteminin arabanızı, uçağınızı, kalp pilinizi, otomatik ticaretinizi kontrol etmesi durumunda ne yapmak istediğinizi yapması daha da önemli hale gelir. Sistem veya güç şebekeniz. Bir diğer kısa vadeli zorluk ise, insan hayatını tehlikeye atan silahlar da bir takım yapay zekâ teknolojisini önlemektir.

Uzun vadede, güçlü yapay zekâ arayışı başarılı olursa ve bir yapay zekâ sistemi tüm bilişsel görevlerde insanlardan daha iyi olacağı gelecekte bekleniyor. Böyle bir sistem, insanlığın yararı olarak görünse de bazı art niyetli insanlar ile bu durum tehlikeli bir hal almaktadır. Yapay zekayı daha da fazla geliştirerek gelecekte birçok hastalığın ve insanların yerini alacak robotların bir başlangıcı olabilir.

Güçlü yapay zekaya bu dünyanın sahip olup olamayacağı konusunda tartışanlar ve insanlığı tehlikeye sokacağına dair tartışanlar var.  Bu olasılıkların ikisine doğru bir niteliktedir, ancak yapay zekâ sisteminin kasıtlı veya kasıtsız olarak büyük zarar verme potansiyelini de tanıyoruz. Bugün araştırmanın, gelecekte bu tür potansiyel olumsuz sonuçları oluşturacağına, ancak gerekli önlemleri alarak dünyaya daha faydalı olacağına inanıyoruz.

 YAPAY ZEKA NASIL TEHLİKELİ OLABİLİR?

Çoğu araştırmacı, gelecekte var olacak robotların akıllı olmasına rağmen duyguları ve hisleri olmayacağı tanısına varır. Yapay zekanın kullanım amacı tamamen insanın niyetinden kaynaklanmaktadır. Uzmanlar yapay zekanın insana zararını iki şekilde tanımlıyor;

AI savaş için programlanmıştır: Silahlar öldürmek için programlanabilir yapay zekâ kullanılarak daha güçlü hale getirilebilir. Yanlış kişinin elinde, bu silahlar kolayca kitlesel kayıplara neden olabilir. Dahası, bir AI silahlanma yarışı yanlışlıkla kitlesel kayıplarla sonuçlanan bir AI savaşına yol açabilir. Düşman tarafından engellenmekten kaçınmak için, bu silahların basitçe “kapanması” son derece zor olacak şekilde tasarlanacaktı, böylece insanlar böyle bir durumun kontrolünü makul bir şekilde kaybedebilirlerdi. Bu risk, dar AI ile bile mevcut olan, ancak AI zekâ ve özerklik seviyeleri arttıkça büyüyen risktir.

Yapay zekâ insan ırkına sağlık ve kolay bir yaşam için programlanmıştır, ancak amacına ulaşmak için yıkıcı bir yöntem geliştirir: Bu, yapay zekanın hedeflerini bizimkiyle tam olarak hizalayamadığımızda ortaya çıkabilir, ki bu oldukça zor. Akıllı arabadan sizi havaalanına olabildiğince hızlı götürmesini isterseniz, oraya helikopterler tarafından kovalanır ve kusmayla kaplanır, istediğinizi değil, tam olarak ne istediğinizi yaparsınız. Süper akıllı bir sistem, gelecekte insanları yok etme potansiyeline sahiptir.

Bu örneklerin de sizlere gösterdiği gibi yapay zekâ bir yeterliliktir. Süper zeki bir yapay zekâ, hedeflerine ulaşmada son derece iyi olacak ve eğer bu hedefler bizimkilerle uyumlu değilse, insanlar açısından sorun teşkil edebilir. Amaç dışı kullanılan bir yapay zekâ birçok sorunlara, savaşlara sebep olabilir. 

AI GÜVENLİĞİNE SON ZAMANLARDA NEDEN İLGİ DUYULUYOR?

Yapay zekâ Googlenin sahibinden tutunda birçok teknoloji firmasının yöneticileri tarafından ilgi çekici ama bir o kadar da tehlikeli bir teknoloji olarak görülüyor. Güçlü yapay zekaya sahip olmak fikri birçok firma ve kişiler tarafından olumlu bakılıyor. Bununla birlikte, son atılımlar sayesinde, uzmanlar geçtiğimiz yıllara göre yapay zekâ teknolojisi alanın da ciddi oranda ilerliyorlar. Bu durum ise yapay zekaya ilgi duyulmasını sağlıyor. 

Bazı uzmanlar süper yapay zekanın yüz yıllar sonra çıkabilecek olduğuna inansa da 2015 Porto Riko Konferansı’ndaki çoğu AI araştırması bunun 2060’tan önce olacağını tahmin etti. Gerekli güvenlik araştırmasını tamamlamak onlarca yıl alabileceğinden, şimdi başlamak süreci hızlandırabilir. 

AI teknolojisi, herhangi bir insandan daha akıllı olma potansiyeline sahip olduğundan, nasıl davranacağını tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur. Geçmişteki teknolojik gelişmeleri hiçbir zaman insan beyninin daha akıllı bir hal alması için kullanmadık. Bu yüzden yapay zekâ da nasıl hareket edeceği konusun da hemfikir olamayabiliriz. Karşılaşabileceğimiz en iyi örnek, kendi evrimimiz olabilir. İnsanlar artık gezegeni kontrol ediyor, biz en güçlü, en hızlı ya da en büyük olduğumuz için değil, en zeki olduğumuz için teknolojik çağda devrimler yaratabiliyoruz.

İnsan oğlu teknolojiyi geliştirdikçe ve büyüttükçe yapay zekâ alanında dahil birçok teknoloji alanında gelişmeler sağlayacağız. AI teknolojisi durumunda, bu yarışı sürdürmenin en önemli yolu, en iyi teknolojiyi engellemek değil, daha yeni gelecek yapay zeka projelerini geliştirmek amacı ile yapılmalıdır.

artificial intelligence
Artificial Intelligence ( AI )

GELİŞMİŞ YAPAY ZEKA HAKKINDA EN ÖNEMLİ EFSANELER

Yapay zekanın geleceği ve insanlık için ne anlama geleceği ne anlama geleceği hakkında büyüleyici bir konuşma gerçekleşiyor. Dünyanın önde gelen uzmanlarının katılmadığı ilginç tartışmalar var, örneğin: AI’nın iş piyasası üzerindeki gelecekteki etkisi; insan düzeyinde AI geliştirilecekse ne zaman geliştirileceği; bunun istihbarat patlamasına yol açıp açamayacağı ve bunun karşılamamız ya da korkmamız gereken bir şey olup olmadığı. Fakat insanların birbirlerini yanlış anlamalarından ve konuşmalarından kaynaklanan sıkıcı sözde tartışmalara da birçok örnek var. İlginç tartışmalara ve açık sorulara odaklanmamıza yardımcı olmak için yanlış anlamalara değil en yaygın mitlerden bazılarını temizleyelim.

Önceki İçerikPython Random Modülü
Sonraki İçerikYapay Zeka Mühendisliği

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles