Cuma, Temmuz 1, 2022

Yapay Sinir Ağları

Canlılarda var olan sinir yapısı model alınarak oluşturulan yapay sinir ağları, insan beyni gibi öğrenmeye çalışarak yapay zekayı oluşturmaktadır. Eğitilebilir bir yapıya sahip olup belleğinin de var olması insan beyni gibi çalışmalar üretebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yapay sinir ağları makinelere aktarılarak kendi kararlarını verebilmeleri ve eğitilmeleri sağlanmaktadır. 

W.S. McCulloch ve W.A. Pitts’in 1943 senesinde yayımlanan makaleleri ile temellendirilmiştir. Bu bilgi temele alınarak günümüzde kullandığımız bilgisayarların ataları üretilmeye başlanmıştır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte biyolojik olarak ortaya konan sinir sistemi bu makinelere de adapte edilmeye çalışılmıştır. Adaptasyon sonucunda meydana gelen modelleşmeler neticesinde oldukça karmaşık problemleri çözebilecek kapasiteye sahip olan yapay zeka gelişmeleri yaşanmıştır. 

Yapay Sinir Ağları Nerelerde Kullanılabilir?

Yapay sinir ağları kullanımı günümüzde artış göstererek her alana yayılmış vaziyettedir. Bu ağları kullanarak bir görüntü üzerinde tanımlama yapılabilmesi mümkündür. Google’ın günümüzde Google Görseller’de kullandığı görsel üzerinden arama yapma algoritması, yapay sinir ağlarının geliştirilmesi ile mümkün hale gelmiştir. 

Gerçekleştirilen görüntü ve ses tanıma işlemleri de yapay sinir ağları sayesinde kolaylaşmıştır. Aynı zamanda çeşitli veriler eklenerek çıktı verinin tahmin edilmesi gibi özellikler de makinelere kazandırılmıştır. Tıp, trafik ve haberleşme gibi alanlarda da yapay sinir ağlarının uygulama alanı bulması söz konusu olmuştur. Geliştirilen modeller çerçevesinde gelecekte büyük oranla hayatımızın tamamında etkili olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Yapay zeka

Yapay Sinir Ağları Özellikleri

Geleneksel algoritmalar gibi çalışma göstermezler. Geleneksel algoritmalar, çıkışları gerçekleştirilen kurallar doğrultusunda girişlerin uygulanması neticesinde elde ederken; öğrenme esasına bağlı olarak çalışmaktadır. Öyle ki bu sinir ağlarına eklenen bellekler sayesinde geçmişte gerçekleştirilmiş olan veri taraması bellekte tutularak tahmin gücü geliştirilmektedir. 

Eski algoritmalar gibi çalışma göstermediği için tecrübe edinerek, hata yaparak doğruya ulaşması söz konusudur. İnsan beyni gibi bazı olayları tecrübe ederek gerçek doğruya ulaşım sağlamaktadır. Yapılacak olan hesaplamalar genellikle öğrenme aşaması tamamlandıktan sonra yerine getirilir. Doğru sonuca ulaşabilmek açısından birçok test aşamasının yapılmış olması gerekmektedir. Bilgiler hazır bir şekilde depolamayıp genellikle öğrenme sonucunda elde edilmektedir. 

yapay sinir ağları

Söz konusu olduğu zaman hata payı mutlaka mevcuttur. Elde edilen sonuç ile olması gereken sonuç karşılaştırılarak bu hata payı ölçülür. Yapılan ölçüm sonrasında uygulanan parametreler bu pay doğrultusunda düzenlenerek en iyi sonucun elde edilmesi amaçlanır. Eski algoritmaların işlenmesi halinde hızlı bir süreç işletildiği gözlemlenirken kullanılırsa öğrenmenin doğal sürecinin işlediği gözlemlenebilir. Biyolojik olarak öğrenme nasıl gerçekleşiyorsa bu sinir ağında da öyle gerçekleşmektedir. Eski algoritmalara oranla yavaştır ve donanıma bağlı olarak çalışma gösterir. 

Canlılarda yer alan biyolojik sinir hücreleri incelenerek oluşturulduğu için o hücrede yer alan bütün unsurlara da yer verilmiştir. Böylelikle gerçekten kendi başına karar verebilen bir mekanizma ortaya çıkarılmıştır. 

https://pythondunyasi.com/yapay-zeka-ve-derin-ogrenme/
Önceki İçerikYinelenen Sinir Ağları (RNN)
Sonraki İçerikCNN ile MNIST

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles