Cuma, Temmuz 1, 2022

Turing Testi Nedir

Yapay zekanın keşfine en büyük destekçisi olan turing testi ilk olarak 1950 yılında Mind adı verilen Felsefi dergisinde Computing Machinery and Intelligence başlıklı makalesinde söz edilmektedir. Turing testini geliştiren İngiliz matematikçi Alan Turing tarafından öne çıktı. Bu yazımızda turing testi nedir sorusuna cevap arayacağız.

Alan Turing Kimdir?

Alan turing 23 Haziran 1912 yılında İngiltere doğdu. Sherborne Okulu eğitim aldı. Öğrenimi boyunca matematik ve bilim üzerine eğilimi mevcuttur. İlk çalışmaya Manchester Üniversitesinde algoritma ve modern bilgisayar üzerine çalışmalarını gerçekleştirdi. Bu alanda birçok tez ve makalesi mevcuttur. 7 Haziran 1954 yılında şüpheli bir şekilde vefat etti. Birçok kişi tarafından siyanür zehirlenmesi olarak biliniyor. Ama resmi kayıtlara intihar olarak geçti.

Turing Testi Amacı

Testin temel amacı bir makinenin düşünebildiğini söyleyebilmenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını kontrol etmesidir. İnternette bulunan kullanıcının gerçek bir insan mı yoksa bilgisayar tarafından yönetilen bir yazılım mı olduğunu belirlemek için uygulanan test dir. Testin işleyiş adımları nelerdir?

  • Makine, gönüllü bir insan ile sorgulayıcının görüş açısı dışında bir yerde tutulur.
  • Sorgulayıcı soru sorarak kimin insan kimin bilgisayar olduğunu belirlemeye çalışır.
  • Sorulardan aldıkları yanıtları sesleri gizleyerek, klavye ile yazılarak bir ekranda gösterilir.
  • Soru-cevap ile elde edilen bilgiler dışında iki tarafa hiçbir bilgi verilmez.
  • Dizi halinde tekrarlanan testler sonucunda, insana saptayamadığı takdirde makine Turing testini başarılı bir şekilde tamamlamış sayılır.

Bu testin yapısı itibariyle pek çok yapay zeka problemlerine ışık tutmaktadır.

Turing testini ilk olarak 2014 yılında yapay zeka ile kandırmayı başarmışlardır. 13 yaşında Eugene Goostman isimli sanal karakteri insan olarak teste sokuyorlar. Testte %30 oy alırsa insan olarak kabul ediliyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan sanal karakter %33 oy alıyor ve test sonucu insan olarak kabul ediliyor.

Turing testini geçen ilk programın Alan Turing vefatının 60. yılına denk gelmesi büyük bir tesadüf olmuştur.

Bu yazımında sizlere yapay zeka doğuşu olarak kabul gören Turing testi nedir? Amacını, işleyişini ve Alan Turing kim olduğunu sizin için inceledik.

buy cheap kamagra oral jelly

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles