Cuma, Temmuz 1, 2022

Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları

Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları ile Yapay zekanın temelinin oluşmasında en önemli adım makine öğrenmesini sağlamak olmuştur. Tensorflow, Google tarafından üretilen ve makinelerin sinir ağlarının oluşmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir araçtır. Bu araç yardımıyla makineler, oluşturulan örnek verileri işleyerek kendilerini eğitir ve daha sonra bu veriler ile oluşturulan yeni durumlarda kendi kararlarını verebilirler. 

İnsanlar karar almaları gereken durumlarda geçmişte yaşamış oldukları olaylardan ve çevresinde yer alan insanların tecrübelerinden istifade eder. Oluşturulan yapay sinir ağları, geçmiş bilgi kaynağından istifade ederek yeni bir kaynak oluşturmayı amaçlar. Google’ın tasarlamış olduğu Tensorflow, yapay sinir ağı geliştiricilerine destek olmayı hedefleyen açık kaynak koduna sahip bir kütüphane olarak düşünülebilir. 

Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları
Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları

Tensorflow Kurulumu 

Tensorflow’un kullanılması için çok özellikli bir geliştirme ortamına ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü bu kütüphane çoğu geliştirme ortamında kullanılabilecek niteliktedir. Hızlı sonuç alma taraftarı olan biriyseniz yazılım dili olarak Pyhton’u kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bilgisayara kurulumu manuel şekilde de gerçekleştirilebilen Phyton, Anaconda aracılığı ile de kurulabilir. 

Tensorflow, gerçekleştirdiğiniz bir işlemi boyutu oldukça büyük olan diziler üzerine de işleme kabiliyeti olan bir araçtır. Bu nedenle son yıllarda en çok tercih edilen araçlar arasında yer almaktadır. Öncelikli olarak basit işlemler yapılarak makineye sinir ağları oluşturma hedeflenmektedir. İnsanlarda bulunan sinir ağları gibi işleyen bu sistemde giriş sinyalleri farklı ve karışık bağlantılar üzerinden çıkışa gönderilmektedir. Burada önemli olan giriş sinyallerinin çıkışa gitmeden önce dolaştığı kısımdır. Tensorflow ile bu ağı oluşturabilmeniz oldukça kolaylaşacaktır. 

Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları Oluşturma
Tensorflow ile Yapay Sinir Ağları

Tensorflow ile Yapay Sinir Ağı Oluşturma

Tensorflow ile bu sinir ağlarını oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak giriş ve çıkış katmanlarını oluşturmalısınız. Daha sonra bu katmanlar arasında birkaç ara katman oluşturmanız da gerekmektedir. Ara katmanlar ile giriş katmanları arasında bağlantı oluşturarak gönderilen sinyalin nasıl işleneceğini makinenin öğrenmesi konusunda yardımcı olacaksınız. Giriş katmanı birden fazla katmandan oluşabilir. Bu katmanları bağladıktan sonra son adım olarak çıkış katmanı ile bağlamanız gerekmektedir. 

Bu bağlantıyı oluşturduktan sonra bir insan beynini eğitirmiş gibi çeşitli örneklemeler yaparak makinenin bu ağı tanımlamasını sağlayabilirsiniz. Örnek veri olarak kullanılacak verileri çeşitli ortamlarda oluşturarak aktarabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus giriş verisi kadar çıkış verisinin olması gerektiğidir. 

Tıpkı bir beyin gibi geliştirilen bu yapay sinir ağının öğrenim süreci tamamlandıktan sonra yeni veriler işleyerek bunları çıkış verisi olarak aktarması beklenir. Bu aşamayı birçok test aşamasına bölerseniz makinenin gerçekçi cevabı vermesini sağlayabilirsiniz. Beklenen sonuçla makinenin tahmini cevabını karşılaştırarak kurulan bu sinir ağının ne kadar başarılı olduğunu tahlil etmeniz mümkündür. 

Tensorflow ile oluşturulan sinir ağları başka kişilere de aktarılabilmektedir. Dilediğiniz ortamda bu sinir ağlarını kullanma olanağı sağlayan Tensorflow, cep telefonları ve tabletlerde dahi kullanılabilecek sinir ağları oluşturmaktadır. Ayrıca bulut teknolojisi ile bağlanma özelliği de olan bu araçla günler sürecek işlemleri kısa süre içerisinde halledebilmeniz mümkündür. 

https://pythondunyasi.com/yapay-zeka-ve-derin-ogrenme/
Önceki İçerikPyCharm Nedir
Sonraki İçerikPython Örnekleri

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles