Cuma, Temmuz 1, 2022

Tensorflow ile Model Geliştirme

Tensorflow ile Model Geliştirme yapay zeka konusu ile uğraşan kişiler için oldukça eğlenceli bir işlemdir. Tensorflow, açık kodlu bir kütüphane olduğu için bu kütüphaneden yararlanarak bir model geliştirmek kolaydır. Öncelikli olarak bir model oluşturmak istiyorsanız bilgisayarınıza Tensorflow’u manuel yollarla veya Anaconda yardımı ile kurabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra oluşturduğunuz kodları Tensorflow üzerinden makineye aktarabilirsiniz. 

Yapay sinir ağları oluşturmak isteyen bir yazılımcıysanız Tensorflow kullanarak birkaç saat içerisinde kendi modelinizi geliştirmeniz mümkündür. Phyton kullanılarak geliştirilen bir kütüphane olduğu için genellikle Phyton kullanılarak model geliştirilir. Fakat Java, Javascript, R ve C++ kullanarak da kendi modellerinizi oluşturma imkanı tanımaktadır. Tensorflow ile model geliştirme işlemini online olarak yürütmek istiyorsanız Javascript sayesinde Tensorflow.js üzerinden çoklu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tensorflow.js üzerinden Google’ın yazılımcılar için hazırlamış olduğu demolara da erişim sağlayabilmeniz mümkündür. 

Tensorflow 2.0
Tensorflow 2.0

Tensorflow Kullanma Yöntemleri

Tensorflow teknolojisini kullanarak çeşitli alanlarda model geliştirebilmeniz mümkündür. Birbirinden farklı platformlarda hazırlanan kütüphaneleri Tensorflow üzerinden çalıştırabilmek mümkün olduğu için çoğu yazılımcı modelleme geliştirme konusunda Tensorflow’dan yararlanmaktadır. Web uygulaması veya mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız Tensorflow’dan istifade edebilirsiniz. 

İnternet tarayıcınız üzerinden bir modelleme geliştirmek istiyorsanız Tensorflow.js kullanabilirsiniz. Bu yalnızca Javascript kütüphanesi ile geliştirilebilmektedir. Mobil uygulama modelleri geliştirmek istiyorsanız Tensorflow lite kullanarak bunları yapmanız mümkündür. Tensorflow ile model geliştirme sonucu elde ettiğiniz bu mobil uygulamalar hem IOS hem de Android tabanlı mobil cihazlarda çalışabilmektedir. 

Tensorflow Nedir?
Tensorflow Nedir?

Tensorflow ile Model Geliştirme Nasıl Öğrenilir?

Tensorflow ile Model Geliştirme gerçekleştirmek istediğiniz bir işlemse ve nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız Tensorflow ekibi tarafından hazırlanmış olan internet sitesi üzerinden modelleme tekniklerine göz atabilirsiniz. Tensorflow ekibi tarafından oluşturulan bu online kurs 2 ay içerisinde kendi modelinizi ve daha fazlasını oluşturmak ve geliştirmek için yapmanız gereken tüm aşamaları size öğretmektedir. Aynı zamanda bu modelleri mobil uygulama haline nasıl getireceğiniz veya bulut teknolojisine nasıl adapte edeceğiniz de kurs esnasında size öğretilen bilgiler arasında yer almaktadır. 

İnternette yer alan yapay zeka uygulaması geliştiren yazılımcıların oluşturduğu kaynaklar da size bu süreçte yardımcı olacaktır. Yazılımcılar geliştirdikleri modellemelerin kodlarını bir kütüphane haline getirerek paylaşırlar. Bazıları Youtube gibi platformlardan ücretsiz ders vererek bu modelleme aşamalarını öğrenmenizi sağlayabilir. 

Tensorflow ile ilgili aşamaları öğrendikten sonra görsel beceri kazandırma ve konuşma dilini algılama gibi özellikler kullanarak yeni modellemeler geliştirebilirsiniz. Tensorflow kullanarak hata ayıklayabilen bir modelleme oluşturarak kısa süre içerisinde başarılı uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ağ erişimi ile ilgili problem yaşıyorsanız Tensorflow Mobile uygulaması sayesinde daha az masraf ile model oluşturabilme imkanına kavuşursunuz. Tensorflow birçok kütüphaneye erişim sağlayabilen bir araç olduğu için ve açık kod kaynaklı olduğu için burada oluşturmuş olduğunuz modellemeleri farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Birçok kuruluş da modelleme geliştirirken Tensorflow’u kullandığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

Tensorflow Model Geliştirme
Tensorflow Model Geliştirme
https://pythondunyasi.com/yapay-zeka-ve-derin-ogrenme/

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles