Cuma, Temmuz 1, 2022

Python Yapay Zekâ Çalışma Alanları

Python Yapay Zekâ

Yapay zekânın hayatımızdaki yeri artık yadırganamaz. Artık evimizde dahi kullandığımız pek çok elektronik cihaz yapay zekâ modülü ile beslenmekte ve bizlere hizmet vermektedir. Akıllı kombi, akıllı ev, akıllı klima, akıllı mutfak robotları dahi artık yapay zekâ ile çalışmaktadır. Hal böyle olunca hayatımızda yapay zekânın yeri bir hayli önemli oluyor. Bu kadar önemli bir detayın üzerine düşmeden öylece izlemek ne doğru bir harekettir ne de uygulanması gereken bir davranıştır.

Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekânın tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle insan – makine arasındaki ilişkiyi iyi tanımlamak gerekir. Eğer insan – makine arasındaki bağ iyi anlaşılabilirse yapay zekâya bir adım daha yaklaşmış oluruz. Sonuç olarak insan olarak adlandırılan canlının yarattığı bu zekâ

, bugün bizden çok daha akıllı ve gelişmiş düşünme sistemine sahip. Biz insanlar olarak beynimizin sadece belirli bir kısmını kullanabiliyor ve belirli bant aralığını kullanabiliyoruz. Ancak yapay zekâya tanımladığımız sınırsız bant aralığı ile bizden daha hızlı öğreniyor, bizden daha hızlı uyguluyor ve bizden daha hızlı başarılı olabiliyor.

Yapay Zeka Çalışma Alanları
Yapay Zeka Çalışma Alanları

Pek çok tanıma göre yapay zekâ, insan zekâsını taklit eden bir yazılım parçacığı olarak adlandırabilir. Bu gerçek manada doğru bir tanım olabilir ancak çeşitli yapay zekâ çalışmaları gerçek manada insandan çok daha etkili ve çok daha kuvvetli. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketlerin üzerinde gizli gizli çalıştığı projeler ve makineler bugün insan zekâsını çok fazla aşmış durumda.

Yapay Zekâ Nasıl Bir Şey?

Yapay zekâya ait tek bir tanım olamaz. Yapay zekâyı tek başına anlatan bir kişi daha olamaz. Sebebi ise yapay zekânın verdiği hizmetten ötürüdür. Özellikle yapay genel zekâ ve yapay dar zekâ gibi iki adet koskoca tanım bulunmaktadır. Yapay zekânın verdiği hizmet ne ile örtülü ise, kendisine göre yorumlama yapılabilir. Yapay genel zekâ ile alakalı tanım vermek gerekir ise;

Python Yapay Zekâ
Python Yapay Zekâ

Yapay Genel Zekâ

Biyolojik olarak insan bedenini taklit eden, sinir sistemine kadar tıpkısının aynısı olan, matematiksel olarak muhteşem tasarlanmış ve geometrik açıdan mükemmellik sunan bir yapıya sahiptir. Görsel algılamaları, konuşma ve ses algılamaları, hareket ve muhasebe yargılamaları gibi konular ön plana çıkmıştır. Hiçbir kimse çıkıp bu konu hakkında dar bir anlatım yapamaz. Çünkü çalışmanın ne boyutta olduğu, ne tür sonuçlar doğurabileceği gibi yanıtları direk kaynağı haricinde veremez.

Ayrıca yapay genel zekâ kendi kendine öğrenmesi ile bilinir ve internete bir kere dahi bağlandığında tüm ihtiyacı olan bilgileri toplayarak değerlendirme yapar ve işine yarayan tüm bilgileri sentezler. Bugün kendi kendine algoritma geliştiren ve uygulayan Google örümcekleri bu konuya çok büyük bir örnektir. Google örümcekleri kendi kendine algoritma geliştirme ve bu algoritmayı Google çevresinde yayınlama ve uygulama yetisine sahiptir. Bu bağlantıdan Google örümcekleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha kapsamlı bir örnek gerekir ise, Tesla araçları tamamen yapay genle zekâ ürünüdür. Tesla araçları kendi kendini yönetebilme yetisine sahiptir. Bu araçlar kendi kendine trafikte araç sürebilir, park edebilir ve sizi uzun bir seyahate çıkarabilir. Bu bağlantıdan Tesla araçlarını inceleyebilir, detaylı bilgi için Youtube sayfasını takip edebilirsiniz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Dar Zekâ

Yapay dar zekâ ise; belirli bir problemi çözümleyebilmesi için üretilmiş olan, dar görüşe sahip hatta internete dahi bağlansa sadece kendisine komutlanan verileri toplayabilen zekâdır. Çok dar kapsamlı olması sebebiyle insanlar genelde bunun hakkında konuşmazlar. Bu uygulamaları basit düzeyde sizlerde geliştirebilirsiniz. XOX oyunları, SOS oyunları ve satranç oyunu oynayan yapay zekâ gibi.

Bu bağlantıdan yapay dar zekâ örneğine bakabilir, indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles