Cuma, Temmuz 1, 2022

Python Kütüphaneleri

Python kütüphaneleri hayatınızı kolaylaştırmak için oluşturulmuş, üzerinde saatlerce zaman harcanmış ve kullanıma sunulmuştur.

Aslında tüm kütüphanelerin amacı budur. Harika insanların emek harcayarak hiçbir karşılık beklemeden (Tabii ki ücretli kütüphaneler var) kullanıcıya sundukları bilgi birikimlerine kütüphane diyoruz. Lafı çok uzatmadan aradığınız bilgiye geçelim.

En çok sevilen python kütüphaneleri

Python dilinin birden fazla alanda işlevi olmasından dolayı kütüphane sayısı da fazladır. Bu konu hem web, hem mobil hem de diğer platformdan kütüphaneleri içermektedir. Bu sebeple istediğinize ulaşabilirsiniz.

  • Kivy: Mobil uygulama geliştiricileri için en fazla kullanılan kütüphaneler arasındadır. Biraz değişiklik ile neredeyse tüm platformlara uyarlanabilir olması ve kendi sunduğu özel görünüş dosyaları sayesinde (Ses tuşları, pencereler ve benzeri) oldukça meşhurdur. Bu kütüphaneyi kullanmak tamamen ücretsizdir.
  • Pygame: Mobil oyun yapımı ile devam ediyoruz. Sadece oyun değil neredeyse her multi medya projesinde kullanılabilir (jpg, png, bitmap, mp3, wav, midi). Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Hız konusunda da oldukça başarılıdır. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Pyglet: Bu kütüphaneyi diğer oyun kütüphanelerinden ayıran en önemli özelliği 3D oyun geliştirebilme özelliğidir. Ayrıca Minecraft ‘ın geliştirilmesinde rol oynadığı için oldukça ünlüdür.
  • Scrapy: Web için oluşturulmuş, önizleme ve veri çekme işlemlerinde sıklıkla kullanılan kütüphanelerden bir tanesidir. Eğer Python dilini Web için kullanıyorsanız mutlaka işinize yarayacaktır.
  • Django: Bir diğer web için oluşturulmuş kütüphane ise Djangodur. En yaygın kütüphanelerden biridir. MVT (Daha önceden MVC yapısını incelediyseniz küçük farklılıklar dışında aynıdır) yapısını kullanarak kendi projenizi geliştirmenizi sağlar. Güvenlik açığının en azda tutulması, en iyi performansı elde etmeyi sağlaması ve yanında gelen admin paneli sayesinde en çok kütüphaneler arasındadır.

Kütüphane kullanmanın faydaları

Yukarıdaki kütüphanelerin bazıları neredeyse tüm Python kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Peki bunun sebebi ne?

  • Aynı kodu defalarca yazmanıza gerek kalmadan sadece birkaç kelime ile aynı özelliği kullanabilmenizi sağlar. Bu sayede hem zamandan hem de koddan tasarruf etmiş olacaksınız,
  • Her kütüphane kendi alanında çok güzel özellikler sunar. Örneğin Web alanında MVC, MVT yapılarını sunabilirken; mobil oyun alanında daha farklı olabilir,
  • Sonradan gelişmeye müsaittirler. Sıfırdan yazılan bir yapıyı sizden başka yazılımcının düzenlemesi zor iken, kütüphane kullanıldığında çok daha kolay olur (Tabii ki kullandığınız kütüphanenin dökümantasonu olması şartıyla),
  • Her projenin en büyük derdi olan güvenlik açıklarını en aza indirmek için birebirdir. Kütüphane kullandığınızda sizin hazırlamanız gereken güvenlik önlemlerini daha önceden harika insanlar zaten hazırlamış olacaklar.
Python Library
Python Library

Kütüphane kullanmazsanız ne olur?

Elbette her proje sahibi python kütüphaneleri çok işe yarıyor diye kullanmak zorunda değil. Bunun birçok sebebi olabilir; Projeyle uyumlu olmaması, gereksiz dahil edilen dosyalar yüzünden hızın düşük kalması ve benzeri.

Kısacası kütüphane kullanmadığınızda kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. Kütüphaneler tamamen isteğe bağlı olarak kullanılır. Siz yazılımınızı spagetti olarak da kullanabilirsiniz.

buy levitra uk online

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles