Cuma, Temmuz 1, 2022

Python ile Mobil Uygulama Yapmak

Python ile mobil uygulama yapmak istiyorsanız

, yüksek ihtimalle mobil uygulama için seçtiğiniz ilk dillerden biri olmuştur. Gerek desteği gerek ise kullanımı ile büyük ilgi çeken, her alanda başarılı olan ve yapay zekanın yapılabildiği bir dil yerine başka ne kullanılabilir ki?

Bu işe başlamak istiyorsanız öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor; mobil uygulamalar bir hayli zor olabilir. Python hakkında bilginiz yoksa öncelikle Python sistemini öğrenmeniz gerektiği (başka bir dil biliyorsanız ortak yapıları sayesinde 1-2 haftada çözebilirsiniz) için bu işlem daha fazla uzayacaktır.

Çoğu yazılımcı kendi oyununu veya uygulamasını marketlerde göstermek istediği için aylarca gelişmek için uğraşır. Bu süre içerisinde pes edeceğinizi düşünüyorsanız bu yazıyı buradan itibaren okumayı bırakabilirsiniz. Ama özgüveniniz ve azminiz yerindeyse gelin detaylara geçelim.

Nasıl öğrenirim?

İlk öncelikle burada birkaç seçeneğiniz var;

Yazılı kaynak: Bazı insanlar video ile anlayabilirken, bazı insanlar ise yazılı kaynakları (makale) okuyarak daha iyi öğrenebiliyor. Okumayı seviyorsanız ve İngilizce biliyorsanız internet sitelerinden bir sürü kaynak ile karşılaşarak istediğiniz bilgiyi edinebilirsiniz. Fakat bu durum İngilizce bilmeyenler için biraz zorlu ilerleyecek çünkü Türkçe kaynak oldukça kısıtlı.

Videolu Kaynak: Bu sefer İngilizce ne kadar önemli olsa da kaynak sayınız daha fazla olacaktır. Udemy gibi paralı ders veren kuruluşlardan kurs alabilirsiniz. Böylece daha fazla kaynak bulabileceksiniz.

İngilizce biliyorum: Yazılım dillerinin genelinde ingilizce kaynak çoktur. İngilizce biliyorsanız isterseniz makaleleri okuyarak, isterseniz de video kaynaklarını inceleyerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Python ile mobil uygulama yapmanın faydaları

Bir çok sebebin içerisinde ilk sırada gelen özelliği yardımcı kütüphaneleri (framework olarak da bilinir) olabilir. Aslında Python dilinin genel olarak kullanım sebeplerinden bir tanesi kütüphaneleri.

Bağımsız kullanıcılar tarafından yayınlanan kütüphaneler sayesinde yapacağınız uygulama tüm platformlarda geçerli olabilirken yanında bir sürü avantajı da beraberinde getiriyor. Örneğin Kivy kütüphanesini ele alalım;

  • Yanında gelen özel PNG dosyaları sayesinde daha güzel görünüme sahip butonlar, pencereler ve ses düğmeleri kullanacaksınız,
  • Yaptığınız uygulama ufak değişikler ile tüm platformlara uyumlu hale gelecektir. Android için yaptığınız bir uygulamayı bir kaç saatte Windows için uygun hale getirebilirsiniz (tabii ki bu süre yaptığınız projeye göre değişlik gösterebilir),
  • Python sürümlerinden olan 2.7 ile 3.4 arasındaki tüm projelerde çalışmaktadır.
python mobil uygulama

Python kullanmanın zararları

Aslında tam olarak zarar olmamakla birlikte gelecekte karşılaşabileceğiniz problemler diyebiliriz. Bu problemlerin başında ise daha önceden övdüğümüz kütüphaneler geliyor. Bağımsız oldukları için sonradan piyasadan çekildiklerinde projeniz güncelleme almayacaktır. Bu ilk bir kaç ay için pek problem olmasa da uzun ömürlü projelerde, proje dilini yenilemeye varabilir. Diğer sebepler ise şu şekilde;

  • İngilizceye yeterince hakim değilseniz kaynak bulmakta çok zorluk yaşayabilirsiniz,
  • Alacağınız verim diğer dillere oranla daha düşük olabilir. Eğer hayalinizde iyi bir mobil uygulama var ise başka dil seçebilirsiniz.

Konuyu toplayacak olursak

Python mobil uygulama yazmaya elverişli bir programlama dilidir fakat bu dil yerine başka bir dili kullanarak hem uygulamanızın performansınızı hem de geleceğe yaptığınız yatırımı güçlendirebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles