Python Global ve Yerel Değişkenler

0
81

Bu konuda global ve yerel (local) değişkenleri öğrenmeye başlayalım.

Pythonda her bir değişkenin, fonksiyonun ve ileride göreceğimiz sınıfların(class) aslında bir kapsamı(scope) bulunur ve Python herbir değişkeni bir isim alanında (namespace) tanımlar. Değişkenlerin İsim alanı ise, bu değişkenlerin nerelerde var olduğunu ve nerelerde kullanılabileceğini gösterir.

Pythonda fonksiyonlarda tanımlanan değişkenler Python tarafından Yerel (Local) değişkenler olarak tanımlanırlar. Yani bir fonksiyon bloğunda oluşturulan değişkenler fonksiyona özgüdür ve fonksiyon çalışmasını bitirdikten sonra bu değişkenler bellekten silinir ve yok olur. Böylelikle , fonksiyon içinde tanımlanmış bir değişkene başka bir yerden erişilemez.

Pythonda en genel kapsama sahip değişkenler ise Global değişkenler olarak tanımlanırlar ve global değişkenlere tanımlandığı andan itibaren programın her yerinden ulaşabiliriz.

Yerel Değişken Örnek

def fonksiyon():
  a = 20 # Yerel isim alanında bir değişken
  print(a)
 
  
fonksiyon() 
print(a) # a değişkeni yok oldu.
Yerel Değişken Ekran Çıktı

Burada fonksiyon içinde tanımlanan a değişkeni fonksiyon çağrıldığında bellekte oluşur ve fonksiyon bloğunu çalıştırdıktan sonra yok olur. Yani, a değişkeni burada bir yerel değişkendir.

Global Değişken Örnek

a = 7 # Global isim alanında bir değişken .
 
def fonksiyon():
  print(a) # a değişkeni globalde tanımlandığı için burada tanımlı.
  
fonksiyon()
 
"""
Çıktı
 
7
 
"""

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.