Cuma, Ekim 30, 2020
Ana Sayfa Python Python dilinin mobil oyunlara etkisi

Python dilinin mobil oyunlara etkisi

Python dilinin mobil oyunlara etkisi günümüzde pek bilinmese de (en azından Türkiye içerisinde) genellikle 2D oyunların bazılarının geliştirme dili Pythondur.

Python kullandığı kütüphaneler (BURAYA PYTHON KÜTÜPHANELERİ MAKALESİNİN LİNKİNİ GİREBİLİRSİNİZ) sayesinde hem 2D hem de 3D oyunları yapmaya müsait bir  yazılım dilidir. Henüz mobil alanda pek aktif olmadığı için diğer dillere oranla daha az performans verebilir. Genellikle kullanılan Kivy kütüphanesi (Python ile oyun yapmayı sağlayan kütüphane) de oyun yapımcılarına her ne kadar yardımcı olsa da hala yetersiz gelmektedir.

Python dilinin mobil oyunlara etkisi sandığımız kadar çok olmayabilir

Google gibi büyük bir şirket tarafından desteklenen yazılım dilinin mobil oyunlarda neden başarısız olduğunu düşünüyorsanız biraz daha detaylı inceleyelim; Python yaklaşık 30 sene önce oluşturulan bir dil ve neredeyse her alanda kendini göstermeye çalışıyor. Bu kullanıcı sayısını arttırsa da sadece oyun için yazılan bir dil ile karşılaştırılması yapıldığında oldukça ekside kalmasını sağlıyor.

Tabii ki Python dilinin mobil oyunlara etkisi anlattığımız kadar az değil. Şu an aktif olarak binlerce yazılımcı Python ile yapılan oyununu ve / veya uygulamasını marketlerde listeliyor.

Python yerine kullanılabilecek alternatif diller

Yukarıda birkaç sebepten dolayı neden Python ile mobil uygulama örneklerinin pek fazla bulunmadığını anlattık. Mobil oyun veya uygulama yapmak istiyorsanız aşağıdaki dillere göz gezdirmenizde fayda var (Siz Pythonun pratikliğini ve kullanımını seviyorsanız bu kısıma aldırmayın);

  • Java: Başlangıçta yine aynı şekilde birkaç alanda kendini gösteren ve oldukça başarılı Java dili geliyor. Java ile yılan oyunundan tutun da çok oyunculu iyi bir oyuna kadar her şeyi yapabilirsiniz.
  • C Ailesi (C# ve C++): C Ailesinin de her yerde karşıma çıktığını söylemeden edemem. Gerek programlarda gerek mobil alanda ön plana çıkan nadir dillerden bir tanesi. Öylesine gelişmiş ki 1 dakikada kendi oyununuzu yapabiliyorsunuz (Yılan oyunundan bahsediyorum yoksa COD falan çıkmaz yani 1 dakikada).
  • Javascript: Web alanında özellikle son 5 yıldır oldukça dikkat çeken Javascript aynı başarıyı mobil oyunlarda da gösteriyor ve alternatif diller arasına girmeye hak kazanıyor.
Önceki İçerikPython Kütüphaneleri
Sonraki İçerikPython Random Modülü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Python 3.8.5

Sürüm Yayın Tarihi: 20 Temmuz 2020 Bu, Python 3.8'in beşinci bakım sürümüdür Önemli güvenlik içeriği nedeniyle...

Yapay Zeka Geleceği Hakkında Söylenen Sözleri

Yapay zeka hayatımızın bir parçası haline gelmektedir. Gelecekte ne olacağı belli olmamakla birlikte yapay zeka ile ilgili filmler, kitaplarda ve ünlü teknoloji...

Yapay Zeka Severler 5 AI Topluluğu

Merhaba bugün yapay zeka severler 5 AI topluluğu inceleyeceğiz. Yapay zeka etkinlik düzenleyen ve yetenekleri araştıran kurum ve kuruluşlara ihtiyaç giderek...

Kişiselleştirilmiş Pazarlamada Yapay Zeka Etkisi

RTB House firması tarafından açıklanan dijital pazarlamada yapay zeka ne derece etkili olduğunu açıkladı. RTB House derin öğrenme algoritmaları ile birlikte kullanıcılara...

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: