Cuma, Temmuz 1, 2022

Python Anaconda Nedir?

Son yıllarda popülerliği daha da artan Python, özellikle de bilimsel araştırmak için yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Neredeyse her konu için bir kütüphanesi bulunan Python programlama dilinde kullanışlı olan en önemli platformlardan biri de Anaconda’dır. Python Anaconda

buy kamagra

, veri bilimi ve bu alandaki benzer diğer bilişsel uygulamalar için kullanılan ortam yöneticisidir. İçeriğinde 1500’den fazla açık kaynak paket yer almaktadır. Veri bilimi ve yapay zeka gibi konularda sıklıkla kullanılan Anaconda, jupiter ve spyder gibi araçlara da içeriğinde yer vermektedir. Program, anaconda.org adresi üzerinde kendi bilgisayarınıza ve işletim sisteminize uygun olarak indirilebilmektedir. Anaconda’nın bilgisayarınıza kurulması ile birlikte Python, Notebook, Spyder ve Jupiter de kurulum da bulunacaktır. 

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hangi Python sürümünü kullanmak istediğinizdir. Günümüzde 2 .x ve 3.x olmak üzere iki aktif sürümü bulunmaktadır. İlk kez Python Anaconda kullanacak olanların bunlardan yalnızca birini yüklemesi daha doğru olacaktır. Her iki sürüm de bir arada çalışabilir ama birçok soruna yol açabileceğinden tek sürüm kullanmak önerilmektedir. Bir diğer önemli sorun ise Anaconda yüklemesinin ardından klasörlerin içerisinde boşluk karakterlerinin bulunmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken, C://Users/Flora Blue/Anaconda benzeri içerisinde boşluk bulunmayan yoldan gidilmesidir.

Anaconda
Anaconda

Anaconda Kurulumu

Dikkatlice bütün aşamaları geçmenize rağmen Python Anaconda yüklemenizin ardından karşınıza gelen alt programlardan birkaçı ya da tamamı çalışmayabilir. Genellikle son sürümde oldukça fazla yaşanan bu sorunda, Anaconda Promp adı verilen programın çalıştırılması gerekmektedir. Windows arama kısmı üzerinden bu programa kolayca ulaşılabilir. Bir komut satırı özelliği göstererek Anaconda’nın çalıştırılmasını sağlayacaktır. Bunun yerine Python yazmanız halinde de Python programı komut satırı şekilde çalışmaya başlayacaktır. İkisinin dışında yalnızca bir geliştirme ortamında çalışmadan yana tercih kullanıyorsanız, bu durumda da Sypder komutunu kullanabilmeniz mümkündür. 

İndirme sayfasına geldiğinizde Microsoft, Linux ve macOS gibi seçenekler için farklı dağıtımlar ile birlikte Pyhton tarafından iki çeşit Anaconda sürümü ile karşılaşacaksınız. Projenizde kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz sürümlere göre kurmak istediğiniz Anaconda değiştirebilir ve güncel Python sürümü olan 3.x sürümünü tercih edebilirsiniz. Anaconda içinde de dilediğiniz gibi ortam oluşturarak, istediğiniz Python sürümleri ile çalışabilirsiniz.

Neden Python Anaconda Tercih Etmelisiniz?

İstenen Python sürümünün ve seçeneklerinin kolayca kurulmasını ve kullanılmasını sağlayan Anaconda, şirket bilgisayarlarında yönetici yetkileri için gerekmesi halinde oluşabilecek problemleri gidermektedir. Yüksek işlem performansı ile pip repo içerisinde bulunmayan çeşitli paketlere kendi içeriğinde yer vermektedir. Pip kullanımı esnasında diğer paketler ile uyumluluğuna dikkat edilmesi gerekirken, doğru paketlerin kullanımı ve kurulumu gibi aşamalarda karşılaşılan problemleri gidermektedir. Python Anaconda, kodlama ve çalışma ortamlarındaki paylaşımları kolaylaştırarak, sanal ortamların oluşturabilmesine, dağıtılmasına, proje haline getirilmesine ve kütüphanelerde bulundurulması gibi kolay yönetim olanları sağlamaktadır. Google, Microsoft Azure ve IBM gibi Python sürümleri tarafından desteklenen ortamlara sorunsuz aktarım gerçekleştirmektedir. 

Önceki İçerikPygame Nedir
Sonraki İçerikOpenCV Python Nedir?

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles