Cuma, Temmuz 1, 2022

Python 3 Tanıtımı

Python nedir? Python kim tarafından kuruldu? Python olumlu yönleri nelerdir?Python 3

Python Guido Van Rossum tarafından 1989 yılında Amsterdam’da geliştirilmeye başlanmıştır. 1991 ilk olan CWI sürümü yayınlanmıştır.Python adını bir yılandan değil Guido van Rossum’un çok sevdiği, “ Monty Python “ adlı bir İngiliz komedi grubunun “ Monty Python’s Flying Circus ” adlı gösterisinden almıştır.

Yorumlanan ve dinamik bir dil olan Python, esas olarak nesne tabanlı programlama yaklaşımlarını ve belli bir oranda da fonksiyonel programlamayı desteklemektedir. Python Yazılım Vakfı Python’un ana gerçekleşimi olan C dili gerçekleşimini özgür ve açık kaynak kod mantığı altında yürütmekte ve Python’ın fikirsel haklarını korumaktadır. Günümüzde Python, göreli kolaylığı ve sahip olduğu geniş standart kütüphane sayesinde oldukça popülerleşmiş ve büyük kurumların da arasında olduğu yaygın bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.

Python 3 Olumlu Yönleri

  • Özgür Olması
  • Kolay Olması
  • Etkileşimli Olması
  • Nesne Yönetimli Programlamayı Desteklemesi
  • Popüler Olması
  • Öğrenme Kaynakları Genişliği
  • Taşınabilir Olması

Python 3 Kullanım Alanları

Python Kullanım Alanları
Python Kullanım Alanları

Web geliştirme ve veri bilimi hâlâ başlıca iki Python geliştirme türü. Python veri bilimi için en iyi araçlardan biri olarak belirtildiği için, veri çözümleme ve makine öğrenimi ile uğraşan geliştiricilerin sayısının bu kadar yüksek olması hiç şaşırtıcı değil.

En çok hangi Python sürümünü kullanıyorsunuz?

Python Sürümleri
Python 3 ve Python 2 Karşılaştırma

Her 10 geliştiriciden 9’u 2019 yılında Python 3 kullandığını belirtirken Python 2 kullanımı hızla azalıyor. Geçen yıl her dört kişiden biri hâlâ Python 2 kullanıyordu.

PyCharm, çapraz platform bir Python geliştirme ortamı’dir. Kod analizleri, grafiksel hata ayıklamacısı, versiyon kontrol sistemi ile entegre ve Django ile Python web geliştirmeleri yapılmasını sağlamaktadır. Çapraz platformu Windows, OS X ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışır. Pycharm Kurulumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Python’a ek olarak hangi web çerçevesini ve kütüphaneyi kullanıyorsunuz?

Python Kütüphaneleri
Python Kütüphaneleri

Python’a ek olarak hangi veri bilimi çerçevesini kullanıyorsunuz?

Python Veri Bilimi
Python Veri Bilimi

Python’a ek olarak aşağıdaki çerçevelerden ve kütüphanelerden hangilerini kullanıyorsunuz?

Python Alternatifi
Python,Django

Python’a ek olarak aşağıdaki çerçevelerden ve kütüphanelerden hangilerini kullanıyorsunuz?

Anaconda, veri bilimi ve benzeri bilimsel uygulamalar için Python kullanmak isteyenlere hazırlanmış tümleşik bir Python dağıtımıdır. Veri bilimi, yapay zeka vb konularında sıkça kullanılan kütüphanelerin yanı sıra jupiter notebook ve spyder gibi araçları da barındırır. Nasıl kurulum yapılacağını Anaconda Kurulumu  ile ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.

Buraya kadar Python programlama dilinin artan popülaritesini ortaya koyduk. Şimdi bu durumun nedenlerinden bahsedelim.

Python programlama dili, öğrenmesi oldukça kolay olan, syntax olarak İngilizce diline oldukça yakın, dinamik bir dil olması sebebiyle oldukça esnek bir yapıya sahiptir, katı kuralları yoktur.

Programlamaya yeni başlayanlar için alışması oldukça kolay ve eğlencelidir. Bu eğlence de programlama dilini öğrenmek için gerçekten önemli bir motivasyon. Python’un artan popülaritesinin altında kolay öğrenilmesinin yanı sıra, geniş bir kullanıcı topluluğuna sahip olması, bilimsel çalışmalara olanak vermesi, çok geniş ölçekte geliştirme yapılabilmesi, veri madenciliği işlemlerini yapabilmesi, derin öğrenme gibi yapay zeka uygulamalarının da geliştirilebilmesi nedeniyle popülaritesini arttırmıştır.

Python R programlama dilinden sonra veri madenciliği için en çok kullanılan ikinci yazılım dilidir.

Python StackOverflow’da en büyük 5. Topluluğa sahip iken, GitHub’da en çok kullanılan 4. programlama dilidir. Meetup.com topluluğu olarak en büyük üçüncü kitle sahip programlama dilidir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles