Cuma, Temmuz 1, 2022

Python 3 Nedir

Python 90’lı yılların başında Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Çıktığı yıldan bu yana devamlı kendini geliştirerek yardımcı programlarında eklenmesiyle en çok tercih edilen programlama araçları arasındadır. Python 3, nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli çok fonksiyonlu bir yazılım dilidir. 

Son zamanlarda popülerleşen bir yazılım dili olan Python 3 hızlı öğrenilebiliyor olmasıyla beraber büyük kodlama işlemlerinde de oldukça başarılıdır. Az kodla çok iş yapma imkanı sunması ve kolay etkileşim sağlamasıyla profesyonellerin ve yeni başlayanların tercihi haline gelmiştir. Her işletim sisteminde kullanabiliyor olması da Python 3 tercih edilmesini sağlayan önemli nedenleri arasında yer almaktadır. 

Kolay Kullanılabilen Programlama Dili Python 

Python yapısal olarak JavaScript programlama dilinin uygulanmaya kolaylığını sunduğu ve beraberinde Java programlama dilinin temel sağlamlığıyla birleştiren yeni, modern ve kullanışlı bir programlama dili olarak karşımıza çıkmaktadır. Kodlayıcılara kolaylık sağlamasıyla ön plana çıkan Python 3 sayesinde veri tiplerini kodlamak zorunda kalmaz. Özellikle Java kodlama dilinde sıklıkla karşılaşılan veri tipi sakını Python dilinde görülmez. Bu durum bazen değerlerin izlenmesini zorlaştırsa da programcı diğer dillerin kullanımına göre daha rahat çalışma fırsatı bulabileceği için tercih edilmektedir. Daha rahat çalışma imkanı sunması ve kolay öğrenilebilir olması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. 

Python 3 programlama dilinin söz dilimi daha kompakt ve semantik kuralları belirli olmasıyla daha açık olduğundan dolayı yapılan işlerin diğer kodlama dillerine göre daha hızlı tamamlanmasını sağlar. Bununla beraber Python kodlama dili açık kaynaklı ve ücretsiz bir platform olmasıyla da birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

python 3.8
python 3.8

Python 3 Programlama Dili

Python’un eski sürümü olan 2.7 güncellenerek Python 3x programlama dili geliştirilmiştir. Eski sürümüyle yeni sürümü arasında ufak farklılıklar göze çarpmaktadır. Bu farklardan dolayı Python 2x ile yazılan kodlar, Python 3x derleyicinde hata vermesine yol açmaktadır. Bakıldığında ufak görülen farklılıklar her geçen gün kendini yenileyerek devam edecektir. Kodlayıcılar tarafından en çok tercih edilen programla dili olmasından dolayı kendini devamlı geliştirmeye devam eden Python 3 güncellemelerle beraber her gecen gün kendini yenileyerek mevcut kütüphanesini geliştirmeye devam edecektir. 

Özellikle son zamanlarda Python destekli köprü görevi gören yeni platformların oluşması kullanım alanını geliştirmektedir. Yeni sürümle daha kullanışlı bir hal alarak profesyonellerin ve toplulukların kullanımına sunulan Python 3 farklı birlikteliklerle kendini göstermektedir. Pygame, PyQt birleşimleri gibi daha fazla kullanıcının erişebileceği ve kodlama da farklılık yaratacak alanlarla kendini göstermeye devam etmektedir. 

Python kolay kullanımı, basit kodlama anlayışıyla büyük işlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Kodlama diline hakim olan herkesin ya da kodlama öğrenmek isteyenlerin diğer kodlama dili programlayıcılarına göre rahatlıkla kullanabilecekleri bir platform olarak kendini göstermektedir. Kütüphanesi genişleterek, yeni gelişmeler ile kodlayıcılara daha kullanışlı bir alan sunmayı amaçlamasıyla diğer kodlama dillerinin önüne geçmektedir.

Önceki İçerikYapay Zeka Nedir?
Sonraki İçerikDerin Öğrenmenin Katmanları

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles