Cuma, Temmuz 1, 2022

Python 2021 Java’nın Önüne Geçmesine Az Kaldı

Python 2021 yılı programlama dili, Java üzerinde ikinci en popüler dil olarak sağlam bir tutuma sahip gibi görünmektedir.

Sevin ya da nefret edin, geliştirici analisti RedMonk’un ilk çeyreğinde 2021 dil popülerlik sıralamasına göre bugün en popüler dil JavaScript, ardından Python ve Java geliyor.

RedMonk’un Python 2021 yılının ilk çeyreğinde sıralamasında ilk 20 ve temmuz 2020 sıralamasından pek farklı değil. Bununla birlikte, RedMonk analisti Stephen O’Grady, ilk 20’nin yarısının “alışılmadık bir şekilde bir derece hareketlilik yaşadığını” belirtti.

Son yıllarda hızla yükselen bir dil olan Python, ikinci sıradan ödün vermedi. Bu temmuz 2020 ilk çeyreğin’de Java ile bağlandıktan sonra Oracle’ın Java’sından aldığı sıralamadır. 

Python Programlama Dili Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? | Mühendistan

O’Grady, “Java, Python’dan sonra ve PHP’nin önceki sıraya göre bir numaralı sıraya daha yakındı ancak Python’un yeni yüksek sırasını savunma yeteneği dikkate değerdir.” diye yazıyor.

Ancak O’Grady, JavaScript’in GitHub’daki artış taleplerine dayanarak, dilin eleştirmenlerine rağmen onu “sektörde benzeri olmayan bir doğa gücü” haline getirdiğini düşünüyor.

RedMonk

, dil sıralamasını, çeşitli dillerdeki istek taleplerinin sayısı ve geliştirici bilgi paylaşım sitesi Stack Overflow’daki tartışmalar gibi GitHub verilerinden alır. RedMonk daha sonra bunları “hem kodu (GitHub) hem de tartışma (Yığın Taşması) çekişini yansıtmaya çalışan” bir sıralama için birleştirir.

TypeScript, Microsoft’un JavaScript’te derlenen bir tür sistemiyle JavaScript’in üst kümesi, bir nokta yükselerek sekizinci sıraya yükseldi.

O’Grady, TypeScript’in ilk 10 dil olarak yerini koruduğunu ve şimdi beşinci veya altıncı sıraya yükselip yükselmeyeceğini sorguluyor.

Mozilla’da yaratılan Rust’da bir sıra yükselerek 19. sıraya yükseldi. Geçen ay Mozilla, Rust’u AWS, Huawei, Google, Microsoft ve Mozilla tarafından desteklenen bağımsız bir kuruluş olan yeni Rust Vakfı’na devretti. AWS, altyapı programlaması için Rust’a bakıyor. Mozilla, bunu C ve C ++ ‘ya güvenli bir bellek alternatifi olarak yarattı.

Google’ın Go programlama dili bir puan düşerek 16. sıraya gerilerken, Google’ın Android uygulama geliştirme için desteklediği bir dil olan Kotlin bir sıra yükselerek 18. sıraya yükseldi.

RedMonk’un 2021 1. Çeyrek Sıralaması

  1. Python
  2. Java
  3. PHP
  4. C#
  5. C++
  6. CSS
  7. TypeScript
  8. Ruby
  9. C

Gün geçtikçe python programlama diline önem artmaktadır. Bu en önemli nedeni basit ve kolay kodlama yapısı olması göze çarpmaktadır.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles