Cuma, Temmuz 1, 2022

PyQt Nedir

Kullanıcılarına grafiksel arayüz (GUI) deneyimi sunmak için geliştirilmiş Python kütüphanesidir. Python kullanarak sadece komut satırları hazırlayarak programlar yazmamız mümkündür. Kullanıcıya arayüz sunmak için bunu tasarlamamızı gerçekleştirecek ek bir kütüphaneye ihtiyaç vardır. PyQt bu ihtiyaca cevap vermek için oluşturulmuş bir kütüphane olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Qt şirketinin, Qt uygulama çevresinde Python 2 ve 3 versiyonlarında kullanılması için kullanıcılara bir arayüz sunmaktadır. Tüm işletim sistemlerinde hatta Android de dahil olmak üzere Qt firmasının desteklediği tüm işletim sistemlerinde çalışır. 

Ürettiğiniz uygulamalarınız grafik kullanmak için PyQt5 tercih etmeniz durumunda 2D / 3D seçeneklerinden model mimarisine kadar birçok yapıyla çalışma imkanı sunar. Önemli olan Python 2 ya da Python 3 üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğidir. 

PyQt Kullanımı Ücretli Midir?

PyQt’in ticari ve açık kaynaklı olmak üzere iki çeşit lisansı mevcuttur. PyQt, GNU GPL V3 ve Riverbank Ticari Lisans kapsamında, desteklenen tüm platformlarda çift lisanslıdır. GPU çerçevesinde ücretsiz bir program yazıyor ve kar amacı olmayan işlerde PyQt programını tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz. Ancak kar amacı güden bir yazılım gerçekleştiriyorsanız uygulamayı ücretli kullanmak zorundasınız. Hobi olarak ya da öğrenmek için kullanacaksanız uygun imkanları sunmaktadır. Ücretli ya da ücretsiz olan sürümler arasında fonksiyonel bir fark bulunmamaktadır. 

Neden PyQt 

PyQt, Python ve C++ çapraz platform uygulama çerçevesinde ve çapraz platform tarafından uygulanan Python dilini bir araya getiren bir köprü görevi görmektedir. PyQt5 beraberinde grafik kullanıcıları için ara birimi tasarımcısı olan Qt Designer ‘i içerisin de bulundurmaktadır. PyQt, Qt Designer ile yeni Qt kodları oluşturabilir ve Qt Designer aracılığıyla yazılmış yeni arayüz kodları ekleyebilirsiniz. 

Python, basit ama güçlü bir dil yapısına sahiptir. Basitliği kolay öğrenebilmesine imkan tanırken güçlü yapısıyla büyük ve karmaşık uygulamaları oluşturmaya uygun bir platform sunar. Oluşturan kodları grafik arayüzü ile birleştirme imkanı sağlayan PyQt ile geliştiricilere hazırladıkları içeriklerde yardımcı olmak amaçlanır. 

GUI widget aracıdır. En güçlü ve tercih edilen platformlar arasında yer alan GUI kütüphanesinden biri olarak Qt için oluşturulan bir Python arayüzüdür. PyQt, Python kodlama dili ile Qt kütüphanesinin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Bu karışımdan doğan PyQt5 ile grafiksel uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. 

pyqt kurulumu
Pyqt5 kurulumu

PyQt Nasıl Kurulur

Riverbank tarafından gerçekleştirilen PyQt kurulumu merak edilen konular arasındadır. Her işletim sistemine uygun olmasıyla kurulumu içinde izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Öncelikle Python bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Yüklü değilse öncelik en son Python versiyonunu yükleyerek başlamalısınız. Ardından Riverbank web sitesini ziyaret ederek

buy cheap kamagra online

, Python versiyonu için uygun olana PyQt paketini indirmelisiniz. Paket türünde Python sürümleri, lisans türü ve Qt sürümü yazmaktadır. Paketi işletim sisteminize uygun olanını da belirleyerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumu gerçekleştirirken karşınıza çıkan penceredeki adımları onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Kontrol etmek için Pythonun etkileşim kısmına ‘import, pyqt4’ yazmanız yeterlidir. Hata almadığınız durumda kurulumu başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. 

Önceki İçerikDerin Öğrenmenin Katmanları
Sonraki İçerikPython Online

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles