Cuma, Temmuz 1, 2022

PyQt Giriş

PyQt, kullanıcılara grafiksel arayüz (GUI) deneyimi sunmak için geliştirilmiş bir Python kütüphanesidir.

Tasarlamış  olduğunuz uygulamaları sunma biçiminiz tamamen sizin tasarrufunuzda olan bir durumdur. Geliştirilmekte olan işletim sistemleri (mobil dahil), kullanıcıların uygulamalar ile olan etkileşimini her geçen gün daha da kolaylaştırmaya çabası içerisindedirler. Dolayısıyla geliştireceğiniz uygulamaların komut satırı arayüzü üzerinde çalışmasından çok, görsel bir arayüz üzerinde çalışması uygulamalarınızın kullanılabilirliğini arttıracaktır.

PyQt ise Riverbank Computing LTD şirketi tarafından geliştirilmeye devam edilen bir kütüphanedir. Uygulamalarınızda PyQt kullanmayı tercih ederseniz;  2D / 3D grafik desteğinden tutun, Model/View mimarisine kadar birçok yapıyla çalışma imkanına sahip olursunuz.

PyQt bir GUI widget aracıdır. En güçlü ve popüler platformlar arası GUI kütüphanesinden biri olan Qt için bir Python arayüzüdür . PyQt, Python programlama dili ile Qt kütüphanesinin bir karışımıdır. Bu tanıtım rehberi, PyQt’un yardımıyla grafiksel uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

PYQT KURULUMU

PyQT, Riverbank tarafından geliştirilmektedir.

Windows kullanıcıları ise  http://www.riverbankcomputing.co.uk/software/pyqt/download adresine gidip kullandıkları sisteme ve Python sürümüne uygun PyQt paketini indirmelidirler.
Burada PyQt paketi dağıtımlarının isimlerinde Python sürümü, lisans türü ve Qt sürümü yazmaktadır. Biz sizler için burada Python 3.x için Qt4.12.3 sürümünün kurulumunu göstereceğiz.


PyQt Giriş

Kurulumu tamamladığınızdan emin olmak için kontrol edebilirsiniz. Bunun için Python’un etkileşimli kabuğuna

import PyQt4

yazmanız yeterli. Eğer

Traceback (most recent call last):
  File "<pyshell#0>", line 1, in <module>
  import PyQt4
ImportError: No module named PyQt4

hatası alıyorsanız, kurulum hatalıdır. Hata almadan bir alt satıra geçmiş iseniz kurulumu doğru bir şekilde tamamlamışsınızdır.

Bu dersimizde PyQt Giriş ve PyQt Kurulumu incelemiş olduk.

Python Tutorial

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles