Perşembe, Ekim 6, 2022

Pygame Nedir

Pygame Nedir, Python kütüphanelerinden biridir. Oyun gibi muti medya uygulamaları yapmak için açık kaynaklı ve ücretsiz Python programlama dili kütüphanesidir. Her işletim sisteminde; Windows, MacOS ve Linux çalışmaktadır. Pygame, Pete Shinners tarafından Python diline uyumlu etkileşimli oyun hazırlamak için SDL kütüphane üzerine kurulmuş olan bir kütüphanedir.

Pygame, kullanıcılarına birçok medya türünün desteklendiği bir arayüz sunar. Bu arayüzde; .jpg, .gif, .png, .bitmap, .mp3, .wav, ve .midi medya türlerini desteklemektedir. Ara yüzde fare ve klavye için bulunan birden girdi fonksiyonuyla kullanım kolaylığı sağlamakla beraber etkileşimi kolaylaştırır. Barındırdığı bir çok özellik ile geliştiricilerin oyun üzerinde ki hakimiyetini arttırır. 

Pygame sadece oyun da değil

, müzik, sanat, video, multi medya projeleri gibi birçok projeyi bünyesinde ağırlıyor. İçerisinde barındırdığı birçok modüllerle birlikte her alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bununla Windows üzerinde hazırlanan içerikler diğer işletim sistemlerinde de sorunsuz olarak çalıştırılmaktadır. Pygame ile geliştirdiğiniz ürünleri lisanslayıp yayınlama imkanı da sunmaktadır. Hazırladığınız oyunu lisanslayarak maddi kazanca dönüştürme fırsatı da yakalayabilirsiniz. 

Pygame Nedir : Pygame SDL, Simple DirectMedia Layer denen bir kütüphaneden güç almaktadır. SDL, C ve Assembly dili kullanılarak hazırlanan, çeşitli optimizasyon aşamalarından geçmiş ve hız konusunda başarılı bir platformdur. Pygame de bu noktalardan SDL’den güç alarak hazırlanmıştır. Daha kullanışlı bir platform olmayı amaçlayarak kullanıcılarına kaliteli bir arayüz sunmaktadır. 

pygame ile oyun hazırlama
pygame ile oyun hazırlama

Pygame oyun hazırlamak gibi komplike işlerde başarılı olduğu gibi sıradan bir video kurgusu yapmaya kadar geniş bir alanda kaliteli hizmet vermektedir. Python destekli olmasıyla kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmektedir. Python dili kolay anlaşılır olmasıyla tercih edilmektedir. Python kullandığı C koduyla yavaş kalmaktadır. Pygame de bu noktada SDL yardımıyla bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. 

Aynı zaman da Pygame kullanıcılarını oyun hazırlama teşvik etmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. PyWeek diye adlandırılan ‘bu hafta en iyi oyunu kim yapacak’ etkinlikleriyle geliştiricileri teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Siteyi ziyaret ederek yayınlanan oyunları oylayabilirsiniz. Yayınlanan oyunların hepsinin açık kaynaklı olmasıyla oyunları inceleme fırsatı da yakalayabilirsiniz. 

Pygame Nasıl Kurulur

Pygame kurulumu gerçekleştirmek için öncelikle Python’a ihtiyacınız vardır. Öncelikle bilgisayarına Python’un en son versiyonu yükleyerek işe başlayabilirsiniz. En son versiyonu indirmek yeni başlayanlar için daha iyi olacaktır çünkü kolaylaşan kullanımıyla daha dost canlısıdır. 

Ardından Pygame kurmak için kullanılacak en iyi yol pip aracıdır. Pip aracı Pythonların paketlerini kurmak için kullandığı en yaygın yöntemdir. Burada dikkat edilmesi nokta Pythonun son versiyonu indireceğiniz zamanlar pip aracı beraberinde gelmektedir. Onun için ekstra yükleme yapmanız gerekmek ancak bilgisayarınızda önceden bulunan eski bir sürüm varsa yüklemeyi gerçekleştirmelisiniz. Pip aracını ana dizine kurmasına sağlayarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Pip aracından vereceğiniz ‘pyhthon3 – m pip kurulumu – u pygame – yıldızlar ‘gibi örnekle kullanıma hazır olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Linux ve Windows için x86 ve x64, MacOS için x64 pip tekerlekleri mevcuttur. Bunların yardımıyla Pygame kurulumu gerçekleştirilir.


Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles