Cuma, Temmuz 1, 2022

PyCharm Windows Kurulumu

PyCharm Çek şirket JetBrains firması tarafından tasarlanan tümleşik geliştirme platformudur. İşinde uzman bir firma tarafından tasarlanan PyCharm kullanım kolaylığı ve çoklu özelliği ile en çok tercih edilen IDE’dir. İki farklı versiyonu bulunmaktadır. PyCharm Community Edition topluluk için kullanıma açılan kaynaklı ve ücretiz olan versiyonudur. PyCharm Professional versiyonu daha çok şirketler tarafından tercih edilen ücretli versiyondur. PyCharm Community versiyonun bütün özellikler aktif değildir ama buna rağmen kullanışlı IDE olarak karşımıza çıkmaktadır. 

PyCharm, çapraz bir platform ile Python geliştirme imkanı sunmaktadır. Bütün işletim sistemlerinde kullanılabilir olmasıyla beraber daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Kod analizleri grafiksel hata ayıklayıcıları, versiyon kontrol sistemleriyle kullanışlı bir platform oluşturmaktadır. Tüm geliştirme araçlarını tek alanda bir araya getiren güçlü ve platformlar arasında bir Python IDE’dir.

PyChram hata ayıklama, kod tamamlama, analiz etme, kod kontrolü sağlaması, uzak geliştirme gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu özellikleriyle birçok alanda geliştiricilere kullanışlı bir platform sağlamaktadır. Topluluk için versiyonu ya da ücretli versiyonunda bile yüksek avantaj sağlaması geniş kullanım imkanlarıyla maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Farklı geliştiriciler ile farklı platformlarda komut dosyası yazmasıyla da tercih edilirliği arttırmıştır.

Kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer alan PyCharm windows kurulumu yer almaktadır. Python kullanıcıları için IDE’leri ve kod düzenlemesi sağlamasıyla kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Kolay kullanımı olması ve hem bireysel hem de ticari uygulamalara uyum sağlamasıyla popüler bir platform haline gelmiştir. PyCharm Windows kurulumu hakkında merak edilenlere detaylı değinmek için yapılması gereken adımlar izlenmelidir.

PyCharm Windows Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

PyCharm yüklemeden önce hangi versiyonunu indireceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Ücretsiz ya da ücretli olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Eğer ticari bir iş kullanacaksanız ücretli versiyonu sizin için daha verimli olabilir. Öğrenme aşamasındaysanız ya da daha basit temalı işler ile ilgiliyseniz ücretsiz versiyonu da işinizi görecektir. Her iki sürümü de oldukça başarılı ve kullanışlıdır. 

Pycharm kurulumu
Pycharm Kurulumu

PyCharm yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgisayarınızda Python yüklü olmasıdır. Python yüklü değilse işe öncelikle onu yüklemekle başlamanız gerekmektedir. Zaten yüklüyse JetBenjamins’in web sayfasını ziyaret ederek PyCram’ın en son kararlı sürümü indirebilirsiniz. Başka sitelerden ulaşacağınız bağlantı linkleri güvenli olmayabilir. Doğrudan sitesinden indirme işlemini gerçekleştirmek daha faydalı olacaktır. 

Siteden indirdiğiniz PyCharm’ı çalıştırarak ilk önce ‘next’ butonuna tıklayın. Ardından size kurulumun hangi dosyaya yapılması gerektiğini soracaktır. Kurulum yapmak istediğiniz dosyayı seçerek işleme devam edin. Ardın kurulum işleminde Python 2 ya da Python 3 hangisinin beraber kurulmasını istediğiniz sorulacaktır. Python yüklü değilse buradan yükleyebilir yüklüyse de bu adımı geçebilirsiniz. 

Kurma işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza çıkan ekranda ‘run PyCharm Community Edition’ yazısına tik işareti koyarak finish butonuna tıklayınız. Böylelikle PyCharm Windows kurulumu işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık kullanıma hazır olan PyCharmı kullanmaya başlayarak 

generic levitra

Önceki İçerikOpenCV Python Nedir?
Sonraki İçerikTensorflow

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles