Cuma, Temmuz 1, 2022

PyCharm Nedir

Günümüzde Python genel amaçlı programlama için popüler bir üst seviye programlama dili haline gelmiştir. Öğrenmesi kolay olmasından dolayı diğer dillerdeki programcılar tarafından ve programlamaya yeni başlayanlar tarafından kısa sürede öğrenilmektedir. Kullanıcıların hızlı bir şekilde kavramasını kolaylaştıran temiz söz dizimi ve girinti yapısına sahip olmasıyla yeni başlayanlar için basit bir yapı sunmaktadır. 

Bir entegre geliştirme programı (IDE), iyi ve kötü programlama deneyimi arasında fark yaratabilir. Python kullanımını için faydalı birçok IDE vardır bunlardan biri de kullanım kolaylığı sağlamasıyla PyCharm’dır.

PyCharm, özellikle Python dili için bilgisayar programlamasında kullanılmak için entegre bir geliştirme ortamıdır. Kısaca PyCharm, Python için oluşturulmuş IDE programıdır. Tüm geliştirme araçlarını bir yerde toplayarak birleştiren güçlü ve kullanım kolaylığı sunan bir Python IDE’dır. PyCharm Çek menşeili bir şirket olan JetBrains tarafından geliştirilmiştir.

PyCharm Özellikleri

PyCharm bütün işletim sistemlerinde; Windows, MacOS ve Linux sistemlerinde çalışabilecek şekilde geliştirilmiştir. Professional ve Community olmak üzere iki farklı sürümü bulunmaktadır. Professional olan versiyonu ücretlidir. Bu sürümde öğrencilere ayrıcalık tanınarak bir yıllık ücretsiz kullanım hakkı sağlanır. Community olan versiyonu ise tamamen açık kaynaklı ve ücretsizdir. 

PyCharm nedir diye yapılan aramalarda en merak edilen konular arasında özellikleri yer almaktadır. Kullanım kolaylığı sağlamasıyla herkesin çabucak kavrayabileceği PyCharm akıllı kod tamamlama özelliğine sahiptir. Tamamlanan kodlar için kod denetleme işlevi sunarak kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Akıllı kod navigasyonu, hızlı ve yeniden düzenleme özellikleriyle birlikte gelmektedir. 

PyCharm aynı zaman da hata ayıklama, test etme, profil oluşturma, dağıtımlar, uzaktan geliştirme gibi veritabanı araçlarıyla entegrelidir. Otomatik kod tamamlama, kontrol etme gibi özellikleriyle birçok alanda geliştiricilere kullanışlı bir platform sağlar. Beraberinde bu alanlarda maliyet tasarrufu da sağlamaktadır. Platformlar arasında geliştirme özelliği sunmasıyla zengin bir kullanım alanı sunar. Bu farklı geliştiriciler ile farklı platformlarda komut dosyası yazmayı sağlar. 

PyCharm Versiyonlarıyla Arasındaki Farklar

İki farklı versiyonu bulunan bir PyCharm versiyonlarından biri ücretsizdir biri ise ücretlidir. Ücretsiz versiyonu olan PyCharm Community Edition, Apache 2.0 lisansı ile açık kaynaklı ve tamamen ücretsizdir. Bu sürüm de ana özellik seti saf Python kodlamasını destekleyerek ana işlevsellik ve tamamlayıcı özellikleri bu sürümde kullanılmaktadır. 

Ücretli olan versiyonu Professional versiyonuna da cüzi bir ücretle satın alabilirsiniz. PyCharm nedir içerisinde bulunan tüm özellikleri kullanıma açıktır. Ticari amaçlarla kullanıma uygun olarak üstün araçlar ve özellikleri kullanıcılarına sunar. Ticari amaçlarda kullanım kolaylığı sunmasıyla bu alanda en çok tercih edilen versiyonudur

PyCharm’ın eğitim sürümü de bulunmaktadır. Bu versiyon EDU olarak isimlendirilir. Bu versiyonda tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Community ile aynı özelliklere sahip olarak kullanımda bazı sınırlamaları vardır. Versiyonlar arasında bulunan sınırlamalar ufak farklar ile birbirinden ayrılmaktadır.  PyCharm kullanım açısından sorun oluşturmayan sürümleri ile kullanıcıları için Python kullanımında kolaylık oluşturmayı amaç edinmektedir.

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles