Cuma, Temmuz 1, 2022

OpenCV Python Nedir?

90’lı yıllarından başında geliştirilmeye başlanan Python programlama dili, adını MonthyPython isimli komedi grubundan almaktadır. Nesne yönelimli, modüler, etkileşimli ve yorumsal bir seviyede dil olan bu programlama dilinde makine mantığına yatkın olarak daha hızlı çalışma gerçekleşmektedir. Ancak, makine mantığından yaklaşıp, insan mantığından uzaklaşmaya başlamak ile de daha zor bir dil haline gelmektedir. Bir programlama dilinin makine mantığı yerine daha çok insan mantığına yakınlaşması, bu dilin yüksek seviyede bir dil olduğunu göstermektedir. Python dili de bu özelliği ile yüksek seviyede bir programlama dilidir. Diğer birçok programlama diline göre öğrenilmesi kolay olan Python’un, yorumsal olması nedeniyle diğer dillerin aksine derlenme gereksinimi bulunmamaktadır. Program geliştirmeyi daha kolay hale getirdiği gibi bilgisayardaki görme sorunlarını çözmede kullanılan OpenCV Python, sayısal işlemler için optimize edilen ve Python bağlamalarından oluşan bir kütüphanedir. 

opencv python
Python Dersleri

Neden OpenCV?

Açık kaynak kodlu bu görüntü işleme kütüphanesi, 2000’li yılların başında İntel tarafından geliştirilmeye başlanarak, ardından Willow AMD, Google gibi büyük şirket ve toplulukların da desteğini alarak sürecine devam etmiştir. İlk sürümünü 2000 yılında çıkmasından sonra C programlama dili ile geliştirilmeye başlanmış ve devamında da çeşitli algoritmaları C++ ile geliştirilmiştir. OpenCV Python kütüphanesinde 2000’den fazla algoritma yer almaktadır. Bunlar

, yüz tanıma, hareketleri tespit etme, nesneleri sınıflandırma ve ayırt etme, plaka tanıma, görüntü üzerinde işlem yapma, görüntüleri karşılaştırma gibi işlemleri rahatlıkla yapabilen algoritmalardır. OpenCV kütüphanesini daha iyi anlayabilmek ve öğrenebilmek için mimarisindeki bileşenleri de öğrenmeniz gerekmektedir. Bunlar;

Core: OpenCV’nin temel fonksiyonlarını oluşturmaktadır. Görüntü üzerinde çizim yapma gibi farklı metotları ve işlemleri içermektedir. 

HighGui: Resim görüntülemeleri, ara birim yöneticiliği gibi gerekli metotları bulundurmaktadır. Bir önceki sürümlerde, dosya okuma ve yazma işlemlerini de yerine getirebilmekte idi. 

Videoio: Video aktarıcı cihazlara ulaşarak, görüntü alabilmeyi ve yazabilmeyi sağlamaktadır. 

Bunların dışında, Imgodecs, Imgproc gibi çeşitli metotları bulunmaktadır. 

OpenCV Python Eğiticileri

Görüntü okumayı ve bu görüntüleri geri kazanabilmeyi, çeşitli fonksiyonları kullanmayı ve isteğe bağlı olarak Matplotlib gibi görüntülerin nasıl görüntülenebilecek olduğu gösteren OpenCV Python, görüntü okuyabilmek için cv2.imread kullanmaktadır. Görüntü çalışma dizininde yer alması gereken bu adresin beraberinde ikinci olarak görüntünün nasıl okunacağını öğrenmek gerekmektedir. İmread_clor ile renkli görüntü yüklemesi yaparken, görüntü şeffaflığını da kazandırabilirsiniz. Imread_graysclae gri tonlama resimler yükleme, imread_unchanged alfa kanal yüklemesinde kullanılan üç bayrak parametresidir ve 1, 0 , -1 gibi sayılarla kullanılabilir. 

OpenCV Python ile beraber eğer bir pencerede görüntü ya da resim görüntülemesi yapmak istiyorsanız, cv2.imshow() fonksiyonunu kullanmanız gerekecektir. Bu pencerede, otomatik olarak istediğiniz resim boyutuna ayarlama yapabilme imkanınız bulunmaktadır. İlk parametredeki string, pencere ismimizdir ve ikinci parametre de bizim görüntümüz olacaktır. Dilediğiniz kadar pencereyi farklı isimlerle oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz pencerelerin görüntülerine de kolayca bakabilirsiniz.

Önceki İçerikPython Anaconda Nedir?
Sonraki İçerikPyCharm Windows Kurulumu

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles