Cuma, Temmuz 1, 2022

ENDÜSTRİYEL IOT SİSTEMLERİ

IoT (Internet of Things), Türkçe karşılığı nesnelerin interneti olan bir kavramdır. Son sanayi devrimi olan Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alanda karşımıza çıkan bu terim temel olarak internetin fiziksel sistemlerde etkileşimde bulunmasını incelemektedir. Yani makinelerin bağlı olduğu cihazlar aracılığıyla bilgi akışını sağlayan bir uygulamadır.

Endüstride yönetim işleri mevcut kaynakların en karlı şekilde kullanılmasını hedeflemektedir. IoT uygulamaları işletmelerin sahip oldukları kaynakları en verimli şekilde kullanmalarına imkan sağlarken aynı zamanda operasyonel maliyetleri de minimize etmektedir. IoT uygulamaları ile imalat süreçleri eşzamanlı olarak takip edilebilmekte ve makinelerden elde edilen veriler doğrultusunda kolaylıkla analizler yapılabilmektedir. Ayrıca makinelerin uzaktan izlenebilmesi sayesinde üretim verileri tek bir panel üzerinden izlenerek risk ve fırsatlar kolaylıkla gözlenebilmektedir.

IoT uygulamalarında makinelerin yanlarında yerleştirilen sensörler ile makinenin farklı fiziksel koşullardaki çalışma performansı ölçümlenebilmektedir. Sıcak – basın değerleri, malzeme miktarı, açma – kapama durumu ve titreşim seviyesi gibi değerler dijital ortamlara veri olarak işlenmekte ve makinelerin optimal çalışma koşulları belirlenebilmektedir.

Endüstriyel IoT Sistemleri Faydaları

Endüstriyel IoT Sistemlerin üretim süreçlerine entegrasyonunun faydaları şu şekildedir:

  • Maliyet düşüşü ve bununla birlikte karın artışı
  • İşgücü ve makine kullanımının optimal seviyeye gelmesi
  • Kalitenin artışı
  • Zaman tasarrufu
  • Geliştirilmiş doğruluk
  • Uzaktan erişim ve izleyebilme
  • Güç tasarrufu
  • Tahmini bakım ve analiz
  • Ürün ve süreç optimizasyonu

Endüstriyel Iot Sistemleri Uygulamaları

Endüstriyel Otomasyon: Üretim süreçlerinde kullanılan en yaygın uygulamalardan biridir. Araçlar ve makinelerin otomasyonu sağlanarak süreç yinelemeleri ve iyileştirmeler için geliştirilmiş yazılım araçlarının entegre bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. PAC (Programlanabilir Otomasyon Kontrolü) ve PLC (Programlanabilir Mantık Kontrolü) gibi otomasyon araçları ile makinelerden büyük miktarda veri toplanarak merkezi bulut sistemine aktarmak için bağlı akıllı sensor ağlarında kullanılmaktadır. Bu veriler süreçlerin davranışlarını analiz ederek iyileştirmeler yapmak için özel olarak tasarlanmış yazılım uygulamalarında kullanılmaktadır.

Tahmini Bakım: Modern endüstriyel makinelerin akılı sensörler ile donatılması, tüm ana bileşenlerin anlık olarak durumunun izlenmesine olanak sağlamaktadır. Akıllı sensörler bileşenlerin durumlarını sürekli olarak izleyerek herhangi bir çökme durumu olmadan kritik sorunları tespit etmekte ve bakım uyarısını tetikleyecek mesajları sorumlu kişilere iletmektedir.

Giyilebilir Teknoloji: Özel tasarlanmış giyilebilir teknoloji iş yerinde çalışanların hataları azaltmalarını ve çalışma ortamlarının güvenliğini arttırmayı sağlar. Örneğin gaz kaçağı yaşanan bir durumda çalışana eşzamanlı olarak uyarı mesajı gönderebilmektedir.

Akıllı Robotik: IoT uygulamalarının kullanımı yaygınlaştıkça birçok şirket akıllı robot sistemi geliştirmiş ve geliştirmeye de devam etmektedir. Akıllı robotik, robot kollar kullanılarak maksimum hassasiyet için ayarlanabilen üretim hattındaki malzeme ve aletlerin kullanıldığı bir sistemdir.

Akıllı Paket Yönetimi: Ürünün üretim aşaması kadar paketleme aşaması da önemlidir. Ambalajlamanın her aşamasının izlenmesine imkan sağlayan akıllı paket yönetimi ortamda bulunan dahili sensörler aracılığıyla nem, sıcaklık ve titreşim gibi koşulları tespit edebilmekte ve depolama ya da taşıma esnasında yaşanan aksiliklerde hemen geri bildirim göndermektedir.

Güç/Enerji Yönetimi: Endüstriyel Iot Sistemleri güç yönetimi için de çözümler sunmaktadır. Çalışma ortamında bulunan özel sensörler ile çalışma koşullarını algılayabilmekte ve verimli güç yönetimi için nem kontrollerini, sıcaklık kontrollerini, ısı kontrollerini yapabilmekte ve ışıkların, klimaların kontrolünü açmak/kapatmak için tetikleyebilmektedir. Enerji otomasyonu

, izleme, dar boğaz ve fire kontrolü de sağlamaktadır.

Özerk Araçlar: Endüstriyel IoT Sistemleri otomotiv sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Şirket binalarında mal ve lojistik sağlanmasında kendi kendine sürüş araçları olanak tanımaktadır. Akıllı araçlar, takip edecekleri rota boyunca trafik sıkışıklığını algılayabilmekte ve bu doğrultu da hedefe ulaşmak için farklı rota düzenlemeleri yapabilmektedir. Ayrıca bu araçlar akıllı sensörlerle donatılmıştır ve GPS ve kablosuz teknolojiler sayesinde konum verilerini eşzamanlı olarak sağlayabilmektedir.


Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles