Cuma, Temmuz 1, 2022

Derin Öğrenme (Deep Learning)Nedir?

Derin Öğrenme Nedir? Son yıllarda yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenime gibi. Özelleşmiş üç konu altında şekillenen yazılımsal teknolojilerin giderek artması beraberinde bu üç konuya da ilginin artmasına neden olmuştur.

Bu alanlarda çalışan uzmanvlar, bu sözcükler ile ilgili henüz fikir birliğine varabilmiş. Olmasalar da bazen iç içe bazen ise apayrı anlamlarda kullanılan bu üç konu hakkında her gün yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır.

What is Deep Learning ?
Derin Öğrenme Nedir

Derin Öğrenme Yapay Zekanın canlanmasına neden oldu. Konuşma tanıma (Google Asistanı), bilgisayar görüşü (Google Foto’da “fotoğraflarımı ara”), dil çevirisi ve hatta oyunla ilgili Yapay Zeka (AlphaGo ve DeepMind’i düşünmek) için baskın bir yöntem haline geldi. Bu sistemlerin nasıl çalıştığını öğrenmek ve belki de kendinizinkini yapmak istiyorsanız, Deep Learning tam size göre!

Bu yazımda Derin Öğrenme modellerini sağlam bir şekilde anlayacak ve iş ve diğer gerçek dünyadaki problemleri. Hızlı ve kolay bir şekilde tahmin etmek için Derin Öğrenme tekniklerini kullanacaksınız. CNN, RNN ve LSTM gibi çeşitli Derin Öğrenme yaklaşımlarını öğrenecek ve TensorFlow 2.0 ile uygulayacaksınız. Meme kanserini sınıflandırmak, borsa fiyatlarını tahmin etmek, Metni Doğal Dil İşleme (NLP) ‘nin bir parçası olarak işlemek için bir model programlayacaksınız.

Bu eğitimlerin sonunda, TensorFlow 2.0’ın gücünü, çeşitli karmaşıklıklardaki Derin Öğrenme modellerini. Hiçbir zorluk yaşamadan eğitmek için kullanma konusunda tam bir anlayışa sahip olacaksınız.

Derin Öğrenme ve makine öğrenme arasındaki fark
Derin Öğrenme Nedir? Makine Öğrenimi Arasındaki Farklar Nelerdir? Makine Öğrenimi Nedir?

Yapay Sinir Ağları (Neural Networks)

Yapay sinir ağları tıpkı insan beyni gibi nöronlardan oluşur. Tüm nöronlar birbirine bağlıdır ve çıktıyı etkilemektedir.

Nöronlar üç farklı katmana ayrılır:

  1. Giriş Katmanı
  2. Gizli Katmanlar
  3. Çıkış Katmanı

Giriş katmanı giriş verilerini alır.

Gizli katmanlar girdilerimizde matematiksel hesaplamalar yapar. Yapay sinir ağları oluşturmadaki zorluklardan biri, her bir katman için nöronların sayısının yanı sıra gizli katmanların sayısına da karar vermektir.

Çıktı katmanı, çıktı verilerini döndürür.

Derin Öğrenme Nedir?
Derin Öğrenme

Python Yapay Zeka ve Derin Öğrenme

Katmanlar
Katmanlar

Bir sinir ağı, hepsi “düğümlerden” oluşan girdi, gizli ve çıktı katmanlarından oluşur. Girdi katmanları verilerin sayısal bir gösterimini alır (örneğin piksel özellikli görüntüler), çıktı katmanları çıktı tahminleri, gizli katmanlar ise çoğu hesaplamayla ilişkilendirilir.

Peki neden “Derin” Öğrenme deniyor?

Derin öğrenmenin “derin” kısmı, derin sinir ağları oluşturmayı ifade eder. Bu, çok sayıda katmana sahip bir sinir ağını ifade eder – daha fazla ağırlık ve önyargı eklenmesiyle, sinir ağı daha karmaşık fonksiyonlara yaklaşma yeteneğini geliştirir.

Sonuçlar ve Paketler

Derin öğrenme sonuçta geniş bir alandır ve tanımladığımdan çok daha karmaşıktır. Farklı görevler için çeşitli sinir ağları mevcuttur (örneğin, bilgisayar görüsü için Convolutional NN, NLP için Recurrent NN) ve içerdiğim temel sinir ağının ötesine geçiyor.

Derin Öğrenme Nedir

  • Derin Öğrenme, Derin Sinir Ağlarını ifade eder.
  • Derin Sinir Ağları bir dizi girdi ve çıktı arasındaki ilişkiyi bulur
  • Geri yayılım, Sinir Ağı parametrelerini güncellemek için kullanılan bir şeydir

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles