Cuma, Temmuz 1, 2022

BLOCKCHAIN İLE GELECEK İLETİŞİMİ

Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi nedir? yani blok zinciri teknolojisinin başlangıcı 2008’de bir tartışma formuna “Bitcoin: Bir Eşten Eşe Elektronik Ödeme Sistemi“ adıyla bırakılan teknik bir makaleye dayanır. Bu makale üçüncü bir kişi ve şirket olmaksızın para transferinin nasıl güvenli bir şekilde yapılabileceğini anlatırken blok zinciri adlı bir yapıdan bahsetmiş ve hayatımıza böyle bir yapının girmesini sağlamıştır.

Blok zinciri kripto para yapısının altyapısını oluşturmaktadır. Örneğin blok zincirini internete benzetecek olursak bitcoin’i e-posta hizmetine benzetebiliriz. Yani Bitcoin aslında blok zinciri yapısıyla tanıtılmış olsa da çok genel bir yapının küçük bir parçasıdır. CoinMarketCap sitesi Nisan 2019 verilerine göre blok zinciri altyapısı üzerinde 2100’den fazla kripto para birimi  bulunmakta ve her gün artmaktadır.

Blok zinciri adından da anlaşılacağı üzere birbirine bağlı bloklardan oluşan bir zincir yapısıdır. Bu yapıda her bir blok belirli bir süre içerisinde yapılan işlemlerin verilerini ve kendinden sonraki bloğun referans adresini barındırır. Blokların hepsinin iyi oluşturulmuş güvenli ve değiştirilmemiş olduğundan emin olmak için hash fonksiyonları gibi kriptografik algoritmalardan yararlanılır. Bu yapı herkese açık, şeffaf, dağıtık, sıralı ve zaman damgalı Bitcoin transfer işlemlerini içeren dijital küresel hesap defteridir, düz bir veri dosyası, basit bir veri tabanıdır. Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana hali hazırda bütün işlemlerin dijital olarak saklanmalıdır.

Farklı birçok kullanım alanı olan Blok zinciri metodu merkezi olmayan bir ağ yapısındaki farklı bilgisayarlarda birbirinden bağımsız olarak saklandığı için herhangi bir merkezi hatadan kaynaklanan problemlere karşı veri kaybına neden olmaz. 

blockchain teknolojisi nedir?
Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisinin Teknik Altyapısı 

Blok zinciri teknolojisinin temelinde kripto grafik özet fonksiyonu bulunmaktadır. Bu özet fonksiyon bir bloktaki belirli uzunluktaki metni bir bit dizisinde özet değerine dönüştürmektedir.  Bu özet dönüşüme göre ana metinde bir harf değişse bile bütün özet değişir. Bitcoin ve bir çok kripto para altyapısında SHA256 isimli özet metodu kullanılmaktadır. Bitcoin içinde söylenen kripto para ifadesi bu özetleme fonksiyonlarında kullanılan kriptoloji tekniklerinden gelmektedir. 

Blockchain Gelişim Evreleri

Blok zinciri adını her ne kadar Bitcoin ile duyurmuş olsa da blok zincirinin çok daha geniş bir işlevi olduğundan bahsetmiştik. İlk çıktığı yıllarda Kripto paralarla beraber kullanılmış daha sonra kullanım alanı hızla genişlemiştir. Farklı alanlarda kullanılmasının sebebi üçüncü bir kişiye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde iletişimin sağlanması ve kayıtların herkese açık bir şekilde tutulmasıdır. Bu sayede özellikle alışveriş gibi durumlarda insanların birbirine güven problemi kalmaz ve bunun için üçüncü bir kişi veya kuruluşa ihtiyaç da kalmamış olur.

Blok zinciri teknolojisi 2008’den günümüze Blockchain 1.0, 2.0, 3.0 isimleriyle gelişmiştir. Bu evreleri daha detaylı bir şekilde inceleyecek olursak.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain 1.0

Daha önce de bahsettiğim gibi ilk olarak Nakamoto’nun (2008) makalesinde ortaya çıkan Blok zincir kavramı Bitcoin gibi kripto paraların işleyişinde kullanılmaya başlanmıştır. Blockchain 1.0 kripto para transferleri havale dijital ödeme gibi nakit ile ilgili uygulamaları ifade eder. En önemli temsilcisi Bitcoin olarak görülmektedir. 

Blockchain 2.0

Aslında işleyişi Blockchain 1.0 ile aynı olsa da kullanım alanı genişlediği için böyle bir isim almıştır. Kullanım amacı sadece kripto para kullanımından çıkmaya başlamış basit ödeme işlemlerinden çok hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler, krediler, akıllı sözleşmeler için çözümler sunan ve aracıları ortadan kaldırabilecek nitelikte özellikleri bulunan uygulamalarda kullanılmaya başlamıştır. Bu evrenin en önemli temsilcisi sunucu ve bulutların yerini dünya çapında gönüllülerin bilgisayarlarının alması hedeflenen yapısının binlerce düğüm olması beklenen Ethereum’dur.

Blockchain 3.0 

Aslında iletişim faktörün en çok devreye girdiği evre Blockchain 3.0 evresidir. Hala günümüzde kullanılmaya devam eden evre bu evredir. Blok zinciri sağladığı birçok üstünlükten dolayı günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaya başlamıştır. Bu alanlar başlıca devlet, sağlık, bilim, kültür, eğitim ve sanat alanları başta olmak üzere para ve finans uygulamalarının ötesindeki uygulamalarıdır.

https://pythondunyasi.com/python/

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles