Cuma, Temmuz 1, 2022

Blockchain Kullanım Alanları

Blockchain Kullanım Alanları döneminin gelişmesiyle birlikte e-devlet gibi uygulamalarda dahi kullanılmaya başlamıştır. Fakat daha önce blok zincirinin herkese açık

kamagra oral jelly usa

, herkes tarafından okunabildiğini söylemiştik. Blok zinciri teknolojisinin gelişmesiyle birlikte üç farklı blok zinciri türünden bahsedilmeye başlanmıştır.

Bunlar ise ;

Kamusal Blok zinciri:            Erişimin herkese açık olduğu blok zinciri türüdür. 

Özel Blok Zinciri:                   Erişimin Kısıtlanabileceği blok zinciri türüdür. 

Konsorsiyum Blok zinciri:    Yetki verilen düğümlerin erişim sahibi olduğu Blok zinciri türüdür.

Bu türlere bakıldığında herkesi erişimine kapalı blok zincir türleri ve sadece yetki verilen kişilerin görebileceği Blockchain türleri karşımıza çıkmaktadır. Bu da e-devlet gibi uygulamalarda herkesin erişimine kapalı olan ama her türlü kaydın tutulabileceği veri tabanlarını kullanabilmenin mümkün olduğunu göstermektedir. 

Özellikle denetim ve güvenliğin tek elden sağlanmasının zor olduğu uygulama alanlarında dağıtık yapıda güvenli bir merkez kurmanın maliyeti yüksek olacağından bu tür alanlarda blok zincirini kullanmak oldukça avantajlı ve güvenli olacaktır. 

Blockchain kullanım alanları bakımından her alanda kullanılması doğru değildir. Kullanılması düşünülen sistemin belli karakteristik özelliklerinin olması beklenmektedir. Başlıca özelliklerine bakacak olursak; verilerin tek bir kişinin elinde olduğu sistemlerden ziyade veriyi okuyup yazacak birden fazla tarafın olması, bu paylaşılan bilgilerin ortak kullanıldığı yapısal bilgiler olması, sistemin kullanıcılarının birbirine tam güvenmediği durumlar, sistemde denetleme ihtiyacının olması, işlemin nerede kim tarafından gerçekleştirildiğinin kaydı olması, kayıtların her zaman ulaşılabilir ve silinmez olması Blockchain kullanılabilir hale getirir .

Blockchain Kullanım Alanları

Devlet Alanında

Verilere erişimi herkese açmak için, yolsuzluğu azaltmak için, (örneğin sistemde saklanan bir mülkün sahibi Blockchain insan faktörüyle değiştirilmesi çok zordur.)

Kayıtların değiştirilememesinden dolayı güveni arttırmak için, sistemin tüm verileri ulaşılabilir olduğundan ve birçok yerde tutulduğundan arşivlere kolay ulaşılabilir olduğu için, Saldırılara karşı güvenli bir sistem olduğu için Kullanılabilir.

Blockchain başlıca vaatleri; esneklik, güvenlik, değişmezlik, Azalan enerji tüketimi olmasıdır.

Devlet alanında birçok artısı olduğundan birçok ülke Blockchain devlet sisteminde kullanma çalışmalarına başlamıştır. Örneğin Dubai, 2020 yılına kadar tüm devlet sistemlerini bu teknolojiye geçireceğini açıklamıştır.

Aslında Blockchain birçok sistemde kullanılmasının başlıca sebepleri bu saydığımız özelliklerdir. Devlet alanı dışında başlıca kullanıldığı diğer alanlara baktığımızda;

Eğitim Alanında

Blockchain kullanım alanları olarak eğitim başta gelmektedir. Öğrencilerin kayıtlarını tutmak ve yönetmek için, öğrencinin öğrenme başarısını ve yönelimlerini anlamak, kişiye özel ders planı oluşturmak veya yeni öğrenme modelleri oluşturabilmek için, Öğrencileri başarılarından dolayı ödüllendirebilmek için kullanılabilir.

 Birçok farklı okulda okuyan öğrencinin tüm bilgilerine, başarılarına, sertifikalarına vs. kolayca ulaşılabilmek için kullanılabilecek bir sistemdir. 

Arşivleme Alanında

 Her türlü kamu alanında veya özel sektörde çalışanların kayıtları, gelir gider kayıtları, mali kayıtlar gibi sektörle alakalı her türlü bilgi daha sonra kullanmak ve raporlamak amacıyla saklanabilir.

Sağlık Alanında

Hastaların kayıtlarının tutulması farklı sağlık kuruluşlarının birbiriyle iletişimi açısından etkili olacaktır.

Kayıtların bütün hastanelerde ulaşılabilir olması hastanın durumu ve gördüğü tedaviler tüm sağlık kuruluşlarında ulaşılabilir olduğunda hasta daha önceki evraklarını taşımak zorunda kalmaz, acil bir durumda nereye giderse gitsin daha önceki kayıtlara bakılarak hızlı bir teşhis koyulabilir.

İçerik Sağlayıcılar Alanında

 Bu acıdan bakıldığında üretilen içeriğe ait kullanım ve tekrar üretim hakları konusunda blok zinciri teknolojisinden faydalanarak kolayca takibi sağlanabilir.

Kullanım kısıtlamaları telif hakları akıllı sözleşmeler ile teminat altına alınarak taraflar arasında içerik paylaşımı sağlanabilir.

Müzik Alanında

Kilit noktalardan biri telif hakları, sahiplik hakları, dağıtım ve şeffaflıktır.

Müzik endüstrisi için merkezi bir blok zinciri veri tabanına bağlanarak bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Aynı zamanda sanatçıların şahsına ait hakları ve gerçek zamanlı dağıtımları tüm kişilere blok zinciri üzerinden şeffaf bir şekilde aktarılabilir.

Sanatçılara, sözleşmelerine göre dijital para birimleriyle ödeme yapılabilir. 

Blockchain kullanım alanları çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Gün geçtikçe de Blockchain teknolojisi ilerlemeyi sürdürüyor, Blockchain 1.0 Blockchain 2.0 ve Blockchain 3.0  gelişim evreleri takip edebiliriz. Bu teknolojiyi günümüzde, çoğunlukla, Bitcoin gibi kripto para birimini ilgilendiren herhangi bir durumla başa çıkmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda ise uygulanmakta olan önemli Blockchain kullanım alanları da mevcuttur. Telif hakları ödemesinde, yatırım hesaplarında, finans alanında, kayıt tutma alanlarında kullanabiliriz.

Önceki İçerikPython Online
Sonraki İçerikPython ile Mobil Uygulama Yapmak

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,037BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles